Z areálu nemocnice zmizí cihlový komín

17. 1. 2022 · 1 minuta čtení · 7 fotografí · 1 video
Téma Z města

Areál Nemocnice Hustopeče přijde o svou nejvyšší stavbu. Specializovaná firma začala koncem minulého týdne postupně rozebírat cihlový komín bývalé kotelny. 


„Komín byl vystaven spolu se zbytkem areálu ve třicátých letech 20. století a byl součástí kotelny, která nemocnici vytápěla. Kotelna se později přestěhovala a samotný komín fungoval ještě do 80. let. Od té doby tu stojí a chátrá. V poslední době jsme zjistili, že ve spodní části se začíná objevovat destrukce zdiva a ve špičce se komín začal naklánět, proto jsme se okamžitě rozhodli, že komín musíme rozebrat. Přece jenom stojí tu uprostřed zástavby a mohlo by dojít k neštěstí,“ vysvětlil důvod demolice technicko-hospodářský náměstek nemocnice Jiří Horák. 

Komín je vysoký třicet metrů, v patě má 2,8 metru a zdivo v patě je silné 70 cm. Směrem k vrcholu se zdivo zužuje a vršek komína je široký 1,5 metru. „Kolem celé stavby se postavilo lešení a pracovníci budou postupně cihlu po cihle komín rozebírat. Nejdříve budou zdivo házet dovnitř komína a v druhé části bude kolem zbytku komína postaven tubus, kterým se zdivo bude vyhazovat přímo do kontejneru,“ popsal práce Horák.

Náklady na demolici přesahují půl milionu korun a hotovo bude do měsíce. S uvolněným místem po vysoké stavbě má vedení nemocnice další plány. „Naše nemocnice dlouhodobě bojuje s nedostatkem parkovacích, míst, takže budeme rádi za každé nové místo, které nám tu vznikne. Po komínu tu ale vzniknou maximálně dvě, nezabíral nám moc místa“ usmívá se Horák. -nov-

odebírejte přes RSS