Z hustopečského kina roste centrum kultury a informací

8. 3. 2018 · 2 minuty čtení · 10 fotografí · 1 video
Téma Z města
Téměř před očima se mění budova bývalého kina.  Vzniká z ní kulturní a informační centrum, ve kterém najdou svůj prostor divadla, koncerty, přednášky i setkávání lidí.
„Já si velice cením toho, že budeme mít v Hustopečích důstojné místo pro divadla, kde nabídneme návštěvníkům komfortní prostředí včetně svažitého hlediště a hercům zase odpovídající zázemí. To vše v kulturním domě, kde doposud soubory vystupují, chybí,“ uvedla jeden z hlavních důvodů rekonstrukce starostka Hana Potměšilová.
Práce jsou v plném proudu, na pár dnů je omezilo pouze mrazivé počasí. Vzhledem k tomu, že se jedná o rekonstrukci, přišly na řadu jako první bourací práce. „Nejtěžší bylo zatím sundání stropu. To bylo náročné jak z hlediska bezpečnosti, tak také kvůli velké váze jednotlivých dílců. Už je to hotové a dále pokračujeme podle časového harmonogramu,“ popsal průběh zástupce zhotovitele Tomáš Lidák. 
Další opatření si vyžádal vysoký stav spodní vody. „Kvůli tomu jsme museli udělat drenáže v celém hlavním sále. Nyní je už vše v pořádku,“ doplnil Lidák.

A jaké jsou další plány? „Město vypsalo celkem tři výběrová řízení a po stavební části tak přijdou na řadu dodavatelé techniky a technologií a zařizování interiéru,“uvedla Potměšilová. Divadelní sál doplní kvalitní ozvučení, osvětlení či jevištní mechanika. Promítání projde digitalizací a bude tak odpovídat DCI standardu. „Rozhodli jsme se pro digitalizaci, protože bez ní by kino spíše zaniklo. Teď budeme mít možnost promítat i premiérové filmy, zatímco dříve jsme je získali přibližně až za půl roku po uvedení a celá řada filmů je navíc zakódovaná pouze pro nový formát,“ vysvětlila Potměšilová.
Rekonstrukcí dojde i k rozšíření objektu. Toto místo využije turistické informační centrum, které je nyní v domě U Synků. „Budova má výbornou polohu v centru města. Při přestavbě jsme plánovali i následný provoz, který zajistí zaměstnanci organizační složky Marketing a kultura města Hustopeče. Ti se postarají i o kulturní a informační  náplň nového centra,“ doplnila Potměšilová. Celkové náklady na stavbu, technologie a interiér se pohybují okolo 46 milionů korun. Ty se oproti původnímu odhadu ze studie navýšily. „Vzhledem k rekonstrukci, u které nikdy nejde prohlédnout a prověřit všechno, je pro architekta stanovení nákladů dopředu velmi těžké, obzvlášť ve fázi studie,“ vysvětlila Potměšilová.
-hrad-

 

odebírejte přes RSS