Za zavřenými dveřmi: V městské knihovně

10. 2. 2021 · 2 minuty čtení · 11 fotografí · 1 video

Kvůli bezpečnostním opatřením jsou již několik týdnů uzavřena místa, kam jsme byli zvyklí běžně chodit ať už za zábavou či vzděláním. Co se děje za jejich zavřenými dveřmi a na co se můžete těšit, až se zase otevřou? To vám ukážeme v našem novém seriálu. A začneme v místní knihovně.

Paní knihovnice nezahálí a pro své návštěvníky jsou zde i nouzovém stavu. Za jakých podmínek si můžete knihu vypůjčit a co se děje za zavřenými dveřmi knihovny? Na to jsme se byli podívat s naší kamerou.


Chodby místní knihovny zejí prázdnotou, nikoliv však regály, kde na své čtenáře čeká téměř 30 tisíc svazků, z nichž je více než 11 tisíc naučných – na své si tak přijdou milovníci všech žánrů. Aktuálně v knihovně registrují kolem tisícovky čtenářů, kteří se ke své duševní potravě dostanou, avšak za určitých podmínek. „V současné době si můžete knížky objednat telefonem nebo e-mailem. Informace naleznete na našich webových stránkách a Facebooku. Je potřeba si zavolat, bez předchozího zavolání to nelze, protože musíte přijít v určitý čas. Zezadu zazvoníte a můžete zde i vracet, opět po předchozí domluvě. Jedná se o bezkontaktní výdej,“ ubezpečuje čtenáře paní Horáková, místní knihovnice.

Kromě půjčování knížek pokračuje také univerzita třetího věku.  „Už v prosinci jsme pro naše studenty Virtuální univerzity třetího věku, aby nezaháleli, jsme organizovali minikurz trénování paměti. Spočívalo to v tom, že jsem jim posílala různá cvičení a poté pak správná řešení, aby nezaháleli a tříbili si mozečky i v této těžké době,“ popisuje paní Horáková univerzitu, která pokračuje online i v současné době a pro svých 16 účastníků připravili kurz na téma „Barokní sochařství v Čechách“.

V běžném roce se v knihovně odehrávají přednášky, soutěže či besedy. Jednou z nejoblíbenějších je „Lovci perel“, tedy čtenářská soutěž pro děti, kterou dámy již vyhodnotily. „Oficiální vyhlášení nebude, ale čekáme na to, až bude knihovna otevřena, abychom mohli dětem předat osobně výhry. Tímto bych chtěla dětem vzkázat, že již začal nový ročník – i když nemohou do knihovny. Kdyby měli doma knihu, která je perlorodka, stačí napsat a mail a my jim pošleme pracovní list, i takto to lze řešit,“ vyzívá malé čtenáře paní knihovnice.

-vyh-  

odebírejte přes RSS