Za zdmi muzea vznikají unikátní prostory

8. 4. 2020 · 3 minuty čtení · 13 fotografí · 1 video

Městské muzeum a galerie využívá čas, kdy je veřejnosti uzavřeno k budování a inovacím. Na svém facebookovém profilu rozjíždí virtuální prohlídku stávající výstavy, v prostorách bývalého Turistického centra buduje unikátní dobovou kavárnu Café Auspitz a ze Stálé vinařské expozice ve sklepních prostorách udělalo poctu prvnímu známému majiteli Domu U Synků Ignáci Freudenreichovi.


Mezi prvními opatřeními vlády ještě před zahájením samotného nouzového stavu bylo zrušení všech kulturních a společenských akcí. Více než měsíc je tak uzavřeno i Městské muzeum a galerie, které za zamknutými dveřmi ukrývá unikátní výstavu Flora et Litera. „Chtěli jsme ji prodloužit do konce dubna, ale pravděpodobně ani tak už nebude možné ji zhlédnout osobně, proto jsme ji celou nafotili a spolu s popisky umístili na facebookový profil muzea,“ popsala etnografka Šárka Prokešová, která se virtuální prohlídky ujala.

Další plánované výstavy se pravděpodobně ani instalovat nebudou a muzeum tak následující týdny využije k opravám, které měly probíhat o letních prázdninách. „Asi to bude vypadat tak, že květnové a červnové výstavy posuneme na letní měsíce a nyní budeme malovat a rekonstruovat prostory galerie. Uvidíme, jak se nám podaří sehnat malíře a řemeslníky,“ doufá vedoucí muzea Soňa Nezhodová. 

Už dnes se však pilně pracuje na vybudování nové unikátní muzejní kavárny Café Auspitz v prostorách bývalého Turistického informačního centra. „Ta myšlenka vzešla z toho, že návštěvníci, kteří přijdou do Hustopečí z daleka a stráví tu třeba celý den, tak si nemají kam zajít. Stejně tak návštěvníci vernisáží všech našich výstav nemají kde si společně doprožít tu vernisáž,“ vysvětluje Nezhodová.

Kavárna bude poctou hustopečské kavárenské tradici, která ve městě vznikala ve druhé polovině 19. století. „Byla to doba, kdy Hustopeče byly jedno z největších měst rakouského soustátí a jako okresní úředníci sem přicházeli vzdělaní lidé ze všech částí monarchie, kteří si právě přivezli ten zvyk trávit čas v kavárnách. Proto i tato kavárna odkazuje na ten vysoký styl tehdejších víděňských kaváren,“ popisuje prostory Nezhodová.

Součástí interiéru bude kopie dobové sedací soupravy včetně originálního potahu a unikátní barový pult s barevnou vitráží. „Předlohou nám bylo dílo jednoho významného malíře jižní Moravy, kterého představíme později. On totiž na jednom svém obraze dokonale zachytil zjev těchto kaváren, a to v době určité dekadence, v době, kdy už byla na spadnutí druhá světová válka. A ta atmosféra obrazu nás nadchla, proto i potah na sedací soupravě je kopií z tohoto obrazu a bylo velice náročné jej zpracovat,“ dodává Nezhodová.

V prostorách bývalé Stále vinařské expozice došlo na rozsáhlé stavební úpravy. „Nejdříve se dělalo nové osvětlení a odstranila se velká část zdiva a kójí, které byly dostavěny pro účely bývalé expozice. Sanovali jsme kanalizaci, kterou mohutně protíkala voda, ale stále tu máme vlhkost okolo 70 procent. Teď nás čeká dokončení mohutné hustopečské veduty z roku 1720 a umístění barokní plastiky svatého Václava, kterou pro nás zpracovává slovenský výtvarník Peter Polák. Ta už je sice hotová, ale nemůžeme ji převézt přes hranice,“ popisuje Nezhodová.

Zachovalé původní prostory jsou doplněny novými informačními panely a budou sloužit k prohlídkám i ochutnávkám vín. „Na těch panelech je popis hustopečské vinařské architektury a právní horenské instituce v Hustopečích. Nechala se tu možnost uskladnění vína, to se ještě domluvíme s budoucím nájemníkem kavárny. A jinak se moc těšíme na všechny návštěvníky. I na ty, kteří sem přijdou degustovat víno, proč ne,“ usmívá se Nezhodová. -nov-

odebírejte přes RSS