Začal nový školní rok! Žáci se připravují na výuku, ředitelé na rekonstrukce

4. 9. 2023 · 2 minuty čtení · 16 fotografí · 1 video

 Školní rok 2023/2024 byl v Hustopečích úspěšně zahájen v pondělí 4. září. Dvory obou hustopečských základních škol se úderem osmé hodiny ranní zaplnily pedagogy, školáky i jejich rodiči. A lehká nervozita byla znát na tváři každého z nich.


Zatímco děti a rodiče mají plnou hlavu budoucích rozvrhů, kroužků, družiny, učiva a školních pomůcek, vedení a zřizovatel obou škol se připravují hned na tři důležité investice, které školy v letošním roce čekají. První z nich již začala – ve dvorním traktu ZŠ Nádražní roste zbrusu nová výdejna obědů v hodnotě 11 milionů korun. „Největší bourací práce probíhaly o prázdninách, ale stále máme omezený průchod šatnami, takže děti budou minimálně první týden chodit rovnou do tříd. Samotná výuka omezená není a nebude,“ zhodnotila stav stavby ředitelka Ivana Matějíčková.

Moderní výdejna s 80 místy k sezení a možností obědvat i venku na terase bude hotová do konce listopadu a první strávníci by se do ní měli dostat nejpozději do konce prvního pololetí. „V průběhu ledna, nejpozději začátkem února chceme začít s provozem, a to tím způsobem, že jako první se v nové výdejně budou moci stravovat žáci prvních až pátých tříd, abychom zjistili, jak provoz zvládneme. Pokud to půjde dobře, budou se postupně přidávat i další ročníky. Prioritou jsou pro nás obědy pro první stupeň,“ vysvětlila Matějíčková s tím, že s provozem výdejny je spojena spousta administrativy i logistiky, na kterou si zaměstnanci i žáci budou muset zvykat.

Na Základní škole Komenského se tou dobou budou připravovat na rekonstrukci školní jídelny a kuchyně, která by měla začít v květnu. „Jedná se o kompletní opravy elektroinstalace, plynové instalace, rozvody gastra i omítky,“ shrnul plánované práce místostarosta Josef Horák.

Rekonstrukce v hodnotě okolo 8 milionů korun je dočasným řešením na následujících maximálně 8 let. Do té doby chce vedení města zajistit finance na několikamilionový projekt, který upravuje celkový koncept školy. Navrhuje například demolicí a novou výstavbou některých budov, třeba budovy holubníku či odloučeného pracoviště školky U Rybiček. Konkrétní podoba však zatím není finálně dořešená. Zato projekt na modernizaci vytápění školy má mnohem konkrétnější rysy. „Ještě v letošním školním roce chceme vyřešit i energie na škole, které jsou v současnosti prakticky neregulovatelné, což při současných cenách není udržitelné,“ zhodnotil Horák.

Projekt za asi 20 milionů korun bude zahrnovat kompletní výměnu technologie kotelny, instalaci fotovoltaických systémů, částečnou výměnu osvětlení ve třídách, chodbách a v nafukovací hale. Obě školy se tak v letošním školním roce musí připravit na čilý stavební ruch, který by ale nijak neměl narušit výuku. -nov-

odebírejte přes RSS