Začala náročná výstavba okružní křižovatky s komunikací pro nákladní dopravu

15. 9. 2020 · 2 minuty čtení · 1 video
Téma Z města

Stačilo jedno nevhodně zvolené slovo ve zprávě ze zasedání Rady města a z projektu, na který se město Hustopeče chystá již roky se stal středobod rozhořčených komentářů na sociálních sítích. Kruhový objezd směrem na Velké Němčice s novou komunikací do stávající i nově vznikající průmyslové zóny nemá ambice být začátkem obchvatu města, jak bylo ve zprávě nesprávně použito, ale slibuje svedení nákladní dopravy a ulehčení provozu v centru.


Dopravu na výjezdu z Hustopečí směrem na Velké Němčice komplikují od minulého týdne dopravní semafory. Na hranici katastru města začala dlouho plánovaná výstavba okružní křižovatky a nové komunikace do budoucí průmyslové zóny, která bude sloužit i jako objízdná trasa pro těžkou nákladní dopravu či obyvatele okrajových částí města.

Město Hustopeče vycházelo z územního plánu města a z územní studie S5 a S9, která určuje poslední vstup do města na hranici katastru, který byl pro dopravní infrastrukturu určený,“ zdůvodňuje projekt starostka Hana Potměšilová. 

V původním plánu nebyl kruhový objezd, ale obyčejná odbočka z hlavní silnice. „Nakonec jsme dali na doporučení Dopravního inspektorátu a Správy a údržby silnic a dálnic, podle nichž se jako bezpečnější jevila okružní křižovatka. Spolu s ní vznikne i místní účelová komunikace, která bude posledním vstupem do města a bude lemovat stávající průmyslovou zónu až do intravilánu města,“ popisuje projekt starostka.

Územní plán z roku 2013 počítá s dalším pokračováním komunikace do budoucí bytové zástavby. „Ale to je opravdu hudba daleké budoucnosti. Je to územní plán rozvoje města a je možné jej takto naplňovat,“ dodává starostka.

V první fázi výstavby je vyprojektovaná komunikace pouze po nově zbudovanou cyklostezku, což bylo umožněno odkupem pozemků v loňských letech. Právě úsek u nové cyklostezky projde nejrozsáhlejší proměnou a počítá s širokým pásem parkovacích míst. „Tam se ten prostor kompletně změní. Současné parkoviště firmy Linden tam nebude.Vznikne tam sedmimetrová komunikace pro nákladní auta, podélná parkovací místa kolem cyklostezky a celé to bude vypadat jinak, protože tudy by měly projíždět všechny ty kamiony, které dnes jezdí ulicí Hybešova. Proto se vlastně směňovaly ty pozemky tak, aby to bylo v souladu s celým projektem. Stejně tak je stavebně povolená část směrem dolů podél velkoskladu Jednoty až po ulici Mírovou. Již dnes tady budujeme novou komunikaci, kde vzniknou i parkovací místa.

Kromě okružní křižovatky a nových komunikací vyroste za hranicí města v katastru sousedních Starovic i nová průmyslová zóna s výrobními či skladovacími halami, kde by mohli případně najít pracovní místa i občané Hustopečí. Město Hustopeče předalo všechna práva a povinnosti investora, které vyplývají ze stavebního povolení stejné soukromé firmě, která staví i tuto zónu, a převezme již hotové dílo. „Obě ta díla, jak okružní křižovatka, tak průmyslová zóna na katastru Starovic by měla být hotová do konce tohoto kalendářního roku.“ 

Od náročného projektu si město slibuje především odlehčení v dopravě. „Hlavním cílem v té první etapě je, aby veškerá nákladní doprava, to znamená auta nad 3,5 tuny, byla svedena právě touto trasou, aby neprojížděla ulicí Hybešova, ale aby využívali právě tuto novou zadní stranu,“ uzavřela starostka. -nov-

odebírejte přes RSS