Zájemci o alternativní léčbu zaplnili učebnu knihovny

24. 10. 2019 · 2 minuty čtení · 5 fotografí · 1 video

Učebna Městské knihovny v Hustopečích byla ve čtvrtek v podvečer doslova přeplněná lidmi. Zájemci o alternativní medicínu si přišli vyslechnout přednášku známého českého chiropraktika a propagátora čínských tlakových masáží Vinci Lázsla, který se léčbě bolesti bez pilulek a injekcí věnuje už celých padesát let. 


"Chiropraxe a čínská medicína je alternativa klasické fyzioterapie. Já se ve svých knihách a přednáškách zabývám tím, jak si ulevit od bolesti, převážně tedy zad, hlavy a páteře, bez injekcí a tlumících léků, aby mohli lidé fungovat i bez doktorů," popisuje své metody chiropraktik. 

Právě kvůli výrokům o zbytečnosti a nadvyužívanosti klasických lékařských zákroků a medikamentů bývá Lázsló označován za šarlatána. On sám na to reaguje s nadhledem. "Lidé, kteří to o mě tvrdí chiropraxi neznají a neví, o co vlastně jde. Ale když potom poznají, jak to funguje, že třeba chodili rok na injekce a já jim během chvíle pomůžu, tak jsou velmi překvapení."

Manipulační léčba, během níž Lázsló pomocí tlaku na konkrétní akupunkturní body uvolňuje napětí však není všelékem a před každým ošetřením je proto nutné vyloučit vnitřní zranění. "Já určitě neumím všechno a když poznám, že jsou to třeba problémy právě vnitřního charakteru, tak to vůbec neřeším a posílám je k odborníkům," připouští Lázsló.

Potencionální zájemce o Lázslóvu metodu léčby mnohdy odrazuje jeden zásadní fakt – dost totiž bolí. "Je to tak, bez toho to nejde a mnohdy je ta bolest větší než u těch injekcí. Ale je to o tom, že bolest nesmí jít za hranici, kterou má každý nastavenou jinak, protože to by se potom to tělo dostalo do křeče a nemělo by to ten efekt. Na někoho můžu tlačit dvěma kily a už křičí, někdo ani při dvaceti kilech nemá dost říká mi, že můžu ještě přitlačit. Je to individuální."

Autor populární knihy Zázračná chůze klade důraz i na prevenci a během přednášek, se kterými objíždí celou republiku a hostuje s nimi i v Českém rozhlase učí jak si od bolesti ulevit svépomocně. "Já se nejenom snažím pomoci lidem od těch problémů, které mají, ale učím je i tomu, aby si nepoškozovali tělo, učím protipohyby, ale hlavně je učím kam a jakým způsobem si zatlačit, aby ta která bolest ustoupila."

V Hustopečích si nadšení posluchači dělali podrobné poznámky, aby si léčivé úkony mohli doma hned vyzkoušet a přitom si neublížili. Léčba pomocí tlakových masáží totiž vyžaduje cvik a i sám Lázsló přiznává, že se neustále učí. "Učím se od všech - od babiček, od primářů, hledám ve fyzioterapii i v rehabilitaci. Jsem otevřený a učím se ode všech," uzavírá Lászlo. -nov-

odebírejte přes RSS