Zážitky z putování jihovýchodní Čínou braly dech

16. 1. 2020 · 2 minuty čtení · 6 fotografí
Téma Kultura

Členové klubu historiků a vlastivědy v Hustopečích navázali na svoji činnost v novém roce přednáškou Jarmily Válkové o tři týdny trvající výpravě do Čínské lidové republiky. Ve středu 15. ledna se tak uskutečnilo v přednáškovém sále kina promítání komentovaných videozáznamů z návštěvy jihovýchodní části této nejlidnatější země světa, spojené s ochutnávkou čínského čaje Oolong. Početné publikum se popíjením typického nápoje mohlo ještě lépe naladit na atmosféru výpravy, kterou se cestovatelka snažila přiblížit.

Manželé Válkovi za posledních 20 let procestovali přibližně 60 zemí světa a zájezd s cestovní kanceláří do Číny absolvovali v roce 2016 již potřetí. Program zájezdu je zavedl na místa, která nepatří k prvoplánově vyhledávaným lokalitám Číny, ale naopak ukazuje život na čínském venkově takový, jaký je. Mezi destinacemi, které na své cestě navštívili, nelze nezmínit vesnici Tianlong (Nebeský drak) a majestátní chrám Wolong na Nebeské terase, Konfuciův chrám v Anshunu či 101m široký a 78m vysoký Vodopád Stromu žlutých plodů. 

Z dalších neméně zajímavých míst pak navštívili opevněné město Qingyan s hradbami ze 14. století, které nápadně připomínají Velkou čínskou zeď. 

Během svých cest však měli možnost se seznámit také s běžným životem obyvatel jihovýchodní Číny, navštívili tržiště s potravinami či květinami, buvolí trhy a ochutnali mnoho místních specialit. "Pro místní je vrcholem dne večere, kdy si však místo Dobrou chuť přejí Pomalé jídlo," pobavila posluchače cestovatelka. "Číňané si na jídlo velmi potrpí. Vyvážená strava a její kombinace nemá jen zasytit, ale má navodit také harmonii a pocit pohody," vysvětluje. 

Výprava se při svých cestách po venkově zúčastnila také slavnosti dýní, kde místní obyvatelé národnostní menšiny Miao předvádí tradiční tance a hru na hudební nástroje v úchvatných krojích z brokátu opatřené složitou výšivkou a bohatým zdobením stříbrnými šperky.

Díky shodě okolností se dokonce naši cestovatelé stali účastníky místní vesnické svatby. V zemi, kde je host z daleka považován za dobré znamení, se tak dostalo celé výpravě skvělého pohoštění a možnosti zúčastnit se ceremonií i následné hostiny.

Zde ale zážitky cestovatelů zdaleka nekončí. Kvůli rozsáhlé videodokumentaci se organizátoři rozhodli přednášku rozdělit do dvou částí, a tak se mohou posluchači v únoru těšit na její pokračování. Jarmila Válková zavede publikum na další zajímavá místa jako jsou rýžové terasy Dračí hřbet, či oblast Tulou. -hek-

odebírejte přes RSS