Zerowaste žily již naše prababičky, workshop znalosti osvěžil

31. 8. 2021 · 1 minuta čtení · 3 fotografie · 1 video

V sobotu 28. srpna bylo před Centrem volného času veselo. O dobrou náladu se postarala dvacítka mladých ekologických nadšenců ze sedmi zemí světa, kteří si předávali znalosti v oblasti zerowaste a jeho uplatnění v životě.


Zerowaste je životní styl, který začíná být skloňován i v České republice, kde ho můžeme znát pod názvem bezodpadový nebo nulový odpad. Zerowaste jde ruku v ruce s odstraněním plýtvání, se kterým mnozí z nás jistě bojují. Jak se naučit žít bez odpadu se mohli naučit účastníci workshopu Bez/odpadová domácnost, který se konal v sobotu 28. srpna v Centru volného času Pavučina. „Za hustopečskými rybníky se konal krásný projekt My climate step, neboli Můj krok ke klimatu a sešlo se nám kolem dvaceti účastníků ze sedmi zemí, kteří spolu strávili 10 dnů a v průběhu těchto dnů přemýšleli nad tím, jakým způsobem mohou minimalizovat domácí odpad, jak mohou vyrábět vlastní čisticí prostředky, zjišťovali, jak je to jednoduché. Zároveň se o své znalosti chtěli podělit, takže připravili dvouhodinový program pro veřejnost. Vyrábíme zde zubní pastu, domácí prací prášek a tuhé mýdlo, zároveň jsou zde i hry pro děti,“ neskrývá nadšení jedna z účastnic a organizátorka Marija Wazi.

Akce se konala pod záštitou spolku Narana, který má na podzim naplánováno několik dalších akcí – půjde například o setkání rodičů, kteří jsou nakloněni domácímu vzdělávání či další zerowaste workshopy. Detaily naleznou případní zájemci na facebookových stránkách Narana Hustopeče. U zrodu spolku Narana stály hustopečské maminky, které spojovala důležitá věc. „Pro mě bylo velmi proměňující mateřství, což spojuje všechny zakladatelky našeho spolku. Ta představa, že jim planetu zanecháme v zaneřáděném stavu, byla velmi bolestná. Myslím, že i z toho pramení touha nějakým způsobem to lidem připomínat. Bezodpadová domácnost není nic objevného, dělaly to tak naše babičky či prababičky, které používaly sodu nebo ocet. Tyto osvědčené recepty stále fungují,“ dodává usměvavá hustopečská maminka.

-vyh-  

odebírejte přes RSS