Žítkovské čarování v Hustopečích

21. 10. 2019 · 1 minuta čtení · 2 fotografie
 Žítkovské čarování je název přednášky PaeDr, Jiřího Jilíka, která proběhla ve čtvrtek 10. října v Městské knihovně. O tom, že jde o zajímavé téma, svědčila zcela zaplněná učebna, kde přednáška probíhala.
Návštěvníci se dozvěděli mnoho zajímavého. Vysoko v kopcích Bílých Karpat žily odedávna ženy obdařené výjimečnými schopnostmi. Uměly léčit a pomáhat s kdejakým trápením, uměly poradit v nesnázích a také prý viděly do budoucnosti. Říkalo se jim bohyně.  Mezi prvotní literární díla, pojednávající o žítkovských bohyních, patří kniha Bohyně na Žítkové, kterou sepsal katolický kněz Josef Hofer v roce 1913. Historky o bohyních se šířily prostřednictvím lidové slovesnosti, což mýtus o nich ještě podporovalo. Mezi nejznámější bohyně patřily Dora Gabrhelová, Kateřina Idesová a Anna Struhárová. Lidé bohyně vyhledávali nejen kvůli nemocem, ale třeba i v případě neplodnosti, ve věcech přivolání lásky nebo i v případě krádeže.
Pan Jilík se s paní Olgou Vlasákovou před několika lety vydal do Kopanic zjistit, jestli ještě žijí nějaké žítkovské bohyně a narazil tam na Lýdii Gabrhelovou, vnučku Irmy Gabrhelové, která bohyní byla. Ještě v roce 1999 žila 94letá paní Irma v obci Čierna v chaloupce, která byla v zimě i několik týdnů odříznutá od okolí. Paní Irma uměla bohyním pátracím zrakem číst z duší a rozprávět i s duchy zemřelých. Poslední žítkovská bohyně zemřela v roce 2001. 
Přednáška měla velký úspěch. Na závěr pořadu si návštěvníci mohli zakoupit některou z knih pana Jilíka.   
                      
 - hor -

 

odebírejte přes RSS