ZUŠka má po dvanácti letech nového ředitele

19. 8. 2019 · 2 minuty čtení · 1 video

Následujících minimálně šest let povede Základní uměleckou školu v Hustopečích dosavadní učitel Mgr. Miroslav Brúček. Zřizovatele školy, kterým je Jihomoravský kraj, zaujal osobitým přístupem i plány do budoucna.


Dvanáct let. Přesně tak dlouho bylo zapsáno na pozici ředitele Základní umělecké školy v Hustopečích jméno Jaromíra Bendy. S novým školním rokem se však další příběh školy začne psát pod taktovkou ředitele nového. "Už se mi zdálo, že by to mohlo stačit. Mám být skoro pět let v důchodu, takže je načase předat to mladším," vysvětlil svůj odchod Benda.

Jak řídit a vést školu se Jaromír Benda učil takříkajíc za pochodu, ve vedoucí funkci se totiž v roce 2007 ocitl poprvé. "O vedení školy jsem nevěděl vůbec nic a tak jsem sbíral informace a zkušenosti po okolí, abych nenadělal víc škody než užitku," vzpomíná Benda. A ve svém jednání si počínal velmi dobře, neboť svůj post pak ještě jednou obhájil v roce 2013. Pod jeho rukama a vedením místních pedagogů prošlo bezpočet talentů, kteří v hudebním oboru pokračovali a pokračují třeba na konzervatořích. Na svém účtu má i bezpočet veřejných akcí a vystoupení v rámci města. Na co z toho je Benda nejvíce hrdý si však se skromností sobě vlastní říci netroufá. "Je těžké něco vypíchnout, to musí vždy ohodnotit druzí. Myslím si, že za nás mluví všechny akce, výstavy, koncerty," shrnul Benda.

Svého nástupce Mgr. Miroslava Brúčka, nám Jaromír Benda představil přímo v ředitelně školy, odkud se dobře znají. Miroslav Brúček je absolventem JAMU obor trubka a na základní umělecké škole více než 15 let vyučuje klavír. Pravidelně vystupuje v rámci akcí školy i města. Naposledy to bylo při koncertě Hraje celá rodina, kdy se svou manželkou a třemi dětmi zahráli několik skladeb na několik nástrojů, které společně ovládají a doprovází jimi i svou vlastní kapelu. A možná málokdo ví, že je to právě on, kdo každý rok fanfárou z věže radnice ukončuje Burčákové slavnosti. 

Představu o budoucím fungování školy už má poměrně jasnou. "V první řadě chci poděkovat bývalému panu řediteli za jeho vedení a práci, na kterou chci navázat. Pro rodiče se zatím nic nemění, minimálně tento školní rok zůstane vše při starém. Mé cíle jsou spíše dlouhodobější, ale prozradím, že bych rád rozšířil nabídku souborů při škole a mým snem je využít prostor nového kina v Hustopečích a ve spolupráci s městem vytvořit něco většího," napíná Brúček.

Kromě praktických záležitostí jako je v září sestavení rozvrhu či v následujícím roce výmalba a nová střecha tak na nového ředitele čeká i další výzva. Chtěl by totiž rozšířit spolupráci s Městem Hustopeče tak, aby žáci základní umělecké školy dostali větší prostor při veřejných událostech. "To, že děti mohou vystupovat před větším publikem je pro ně obrovská odměna za tu celoroční práci a je to pro ně mnohem důležitější než jednička v žákovské knížce," uzavřel Brúček. -nov-


odebírejte přes RSS