Štěně, které naučilo děti třídit odpad

20. 11. 2018 · 2 minuty čtení · 3 fotografie · 1 video

V úterý 20. 11. představilo karlovarské Hudební divadlo dětem z Hustopečí jedno zatoulané štěně. Talentovaný psí detektiv z pohádky O Balynce, dobrém štěněti a partě jeho kamarádů má za cíl nejmenší diváky pobavit, ale hlavně ukázat správný postoj ke třídění odpadu a jeho recyklaci.


Je to pohádkový příběh, jak má být a děti hodně baví, protože se u toho tancuje a zpívá a děti vtahujeme do děje na jevišti. Má ale takový hlubší podtext. Balynka je vlastně malý detektiv, je to šikovné štěně, které s partou kamarádů chce přijít na to, proč je jejich krásná květinová ulice zaneřáděná. A tam dojde právě na pořad dne to třídění odpadů, popisuje děj autor hry a jeden z herců karlovarského Hudebního divadla Libor Bálek.

Přestože by se mohlo zdát, že pohádka je napsaná na zakázku některé z odpadních firem, opak je pravdou. My máme obrovské štěstí, že jsme nic takového absolvovat nemuseli. Balynka je naše hra, kterou jsme si vytvořili sami a jednoho dne si jí všimla jistá společnost, která se přihlásila s tím, že by ji chtěla podporovat, protože obsah hry se shoduje s její koncepcí. A od té doby vzájemně spolupracujeme, vysvětluje Bálek. 

Ekopohádka o Balynce, dobrém štěněti je jednou ze 16 inscenací divadla a poprvé spatřila světlo světa v roce 2009. Od té doby pobavila i poučila přes 300 000 diváků po celé republice. My už tu hru hrajeme opravdu deset let, máme za sebou přes tisíc repríz, objíždíme města i vesnice a pohádka má úspěch. Přesto si myslíme, že i Balynka si zaslouží odpočinek a tak příští rok na jaře zahrajeme Balynku naposledy v Praze a pak ji uložíme ke spánku. Její místo ale zaplníme novým kamarádem. Bude to velký chytrý drak se čtyřmi hlavami a každý jeho krk si pochutnává na jiném druhu odpadu. Jaké příhody se mu s jeho hladovým žaludkem stanou a co děti naučí, na to si počkejte, napíná Bálek.

Protože pohádka děti bavila, můžeme doufat, že v Hustopečích brzy přivítáme i onoho hladového draka.
-nov-

odebírejte přes RSS