Světoví atleti chtějí pokořit hustopečskou laťku

20. 1. 2022 · 2 minuty čtení · 1 fotografie · 1 video
Téma Sport

Po roční pauze se Hustopeče opět dočkají světového sportovního závodu. Nejlepší skokani současnosti chtějí v sobotu 5. února pokořit laťku Hustopečského skákání 2022. 


„Hustopečské skákání se letos stalo součástí světové série World Indoor Tour jako bronzový mítink, což je obrovská prestiž pro naše město a jsme za to velmi vděční, i když příští rok bychom klidně mohli být stříbrní,“ neskrývá ambice ředitel závodů Zbyněk Háder.  

Sestavování startovní listiny komplikují pořadatelům v letošním roce covidová opatření, ale již teď je jasné, na koho se sportovní fanoušci mohou těšit. „Vlastně až v momentě, kdy nám skokani v Hustopečích skočí první skok, tak budeme moci prohlásit, že jsou tady a že závodí. Je to velmi náročné, ale předběžná startovní listina je hotová a najdeme tam taková jména, jakým jsou JuVaughn Harrison, což je v současnosti nejlepší skokan jak do výšky, tak do dálky. V ženské kategorii se v Hustopečích představí Yaroslava Mahuchikh, která má osobní rekord 206 cm a právě v Hustopečích skočila v roce 2019 světový juniorský rekord,“ těší se nově jmenovaná manažerka závodů Andrea Cejnková, která dohlíží i nad všemi potřebnými covidovými opatřeními.

Z dalších závodnic hlavní ženské kategorie si na stupně vítězů brousí zuby Iryna Geraschenko z Ukrajiny, česká závodnice Michaela Hrubá nebo američanka Tynita Butts-Townsend, která přijede i s manželem Roderickem, který nastoupí v hlavním mužském závodě a coby paralympionik si právě do Hustopečí předem nahlásil pokus o překonání světového rekordu. Konkurenty mu budou miláčci hustopečského publika Edgar Rivera z Mexika, Ilya Ivanyuk z Ruska nebo čeští reprezentanti Marek Bahník a Jan Štefela. 

Cíle obou hlavních kategorií, které startují v sobotu 5. února od 17 hodin jsou pro pořadatele jasné. „Máme velká očekávání, protože doufáme, že navážeme na předchozí ročníky. Chceme v ženské kategorii vidět překonání laťky ve výšce 200 cm a v mužské části chceme být svědky dramatických závodů, které nám jako každý rok diváci pomáhají vyhnat až na samý vrchol euforie. Samozřejmostí je pokoření hranice 230 cm, kterou si držíme už 14 let,“ doufá Zbyněk Háder.

Hlavnímu závodu budou tradičně předcházet žákovské kategorie ve čtvrtek 3. února. „Věřím, že naši závodníci uspějí a představí se i na nejvyšších stupních. Máme několik želízek v ohni, například Vojta Homola, Nikola Seďová nebo Adriana Dlapalová mají skvělou formu. Každý rok se snažíme o to, aby celé závody nebyly jen o hlavní kategorii světových skokanů, ale aby nám posloužily i přímo v Hustopečích. Proto se například v pátek před hlavním závodem schází naše děti ke společnému tréninku se světovými skokany a vždycky je to pro ně obrovský zážitek. Ne nadarmo je pak skok do výšky nejoblíbenější sportovní disciplínou v Hustopečích,“ usmívá se Háder a doufá, že si diváci opět najdou cestu do sportovní haly, aby pomohli vytvořit pro Hustopeče typickou vřavu, kterou světoví skokani tolik vyhledávají. -nov-

odebírejte přes RSS