Šmardovo divadlo letos představilo čtyři soubory

8. 11. 2023 · 2 minuty čtení · 5 fotografí · 1 video
Téma Kultura
I tento rok se v kině konalo Šmardovo sousedské divadlo. Celým víkendem včetně pátku nás doprovázeli různá divadla - Kadeti ze Staroviček, divadelní soubor Amadis z Popůvek, Ochotnický soubor bratří Mrštíků z Hrušovan u Brna a na závěr divadelní soubor FOOR přímo z Hustopečí.


Jako první se nám v pátek představili Kadeti ze Staroviček ve hře jménem Zase(ti)tupitelé. „Naše představení je o zasedání zastupitelstva obce a je to takový zvláštní zasedání, i když na druhou stranu někteří zastupitelé říkají, že to tak většinou chodí, že se hádá zastupitelstvo kvůli hloupostem,“ směje se vedoucí souboru Anna Haluzová.   Celé představení doprovázel v Hustopečích hlasitý smích publika. Ale jak reagují diváci a především zastupitelé v jiných městech? „Víte, já jsem měla strach do této inscenace jít, měla jsem strach z reakcí starostů, zastupitelů i lidí. Ale nakonec nám volají sami starostové či zastupitelé, že by hru rádi viděli u nich v obcích. Takže máme úspěchy velké a ohlasy jsou parádní,“ neskrývala radost Haluzová.

Sobotní večer si vzal na starosti divadelní soubor Amadis s představením Od Silvestra do Silvestra. Ve hře se objevují dva manželské páry, které hledají možnost jak vyřešit jejich vztahové problémy, nakonec jedno takové řešení najdou. Na jeden rok se rozdělí, do jednoho bytu půjdou jen manželky a do druhého jen manželé. Ze začátku se to zdá jako ráj na zemi, ale postupem času zjišťují, že jim přece jen něco schází. „Diváci by se dnes mohli zamyslet nad tím, jestli se něco takového děje u nich doma. A pokud ano, tak by možná s tím manželstvím měli začít něco dělat. Možná by se měli poslouchat. Chlapy a ženský by se mohli občas poslouchat. A kdyby se začali poslouchat, tak by si možná občas začali i rozumět,“ filozofoval vedoucí souboru Josef Šrhal.

A nakonec v neděli hrály během jednoho dne hned dva divadelní soubory. Jedním z nich byl ochotnický soubor bratří Mrštíků z Hrušovan u Brna, který své představení zahrál už dopoledne. Svou pohádkou potěšil zejména nejmenší diváky. „Pohádky jsou vždycky potřeba. Pro malé i velké. My jsme ji připravili tak, aby se bavili i dospělí, ale samozřejmě jsou určené hlavně dětem,“ myslí si herečka Zuzana Weisová.

Poslední představení Šťovík, pečené brambory zahrál divadelní soubor FOOR Hustopeče. Jedná se o komedii z kabinky tři fotbalových rozhodčí, kde se každý snaží vyřešit své osobní problémy, ale ne vždy to jde tak hladce. Ale jak si samotní herci poradili se svými rolemi? „No tak vzhledem k tomu, že ani jeden nejsme zrovna příznivci fotbalu, tak je to dosti ošemetné. Ale poprali jsme se s tím statečně, za což si zasloužíme velké uznání, protože všichni diváci nám ten zápal pro kopanou jistě věří,“ smál se Zbyněk Háder. -šper-

odebírejte přes RSS