Chrámoví hudebníci z Třebíče naplnili kostel duchovní hudbou

30. 5. 2018 · 1 minuta čtení · 1 fotografie · 1 video
Téma Kultura

Koncert duchovní hudby rozezněl kostel sv. Václava v neděli 27. května povznášejícími tóny. Společnost chrámových hudebníků z Třebíče Musica Animata představila výběr z děl české i světové sborové literatury i moteta Karla Jenkinse. Sbor s 36 letou historií založil varhaník a dirigent Karel Tomek. „Postupem doby jsem poznal, že mládež má touhu dělat kvalitní věci, takže jsme sáhli po jednodušších klasických skladbách a od té doby se snažíme zpívat kvalitněji a kvalitněji,“ uvedl Tomek.


Za dobu existence se ve sboru vystřídalo zhruba 400 lidí, nyní čítá okolo 50 členů. Složení sboru je mnohogenerační a noví zpěváci jsou vítáni. „Je důležité, aby člověk uměl čistě zpívat. Nemusí znát noty, to se dá v průběhu zpěvu naučit. Jak říkal náš velký pedagog Jan Amos Komenský: Co se má učit, konáním se učí. Tím, že zpíváme, tak jde postupně kvalita zpěvu nahoru,“ dodal Tomek.
Musica Animata se zabývá převážně sborovou hudbou minulých století. V loňském roce absolvoval sbor několik desítek koncertů s Hӓndelovým Mesiášem a nyní prožívá klidnější období. „Soustřeďujeme se hlavně na renesanční a barokní skladby, ale snažíme se zkoušet i moderní sborovou hudbu. Na koncertě zazní například severský skladatel Ola Gjeilo. Jeho skladba je oslím můstkem mezi starými skladbami a novějším Karlem Jenkinsem,“ vysvětlil sbormistr Libor Komárek.
Posluchači se nyní mohou těšit na CD, na kterém sbor doplní malý orchestr a také na nový repertoár. „V minulosti jsme zabrousili do lehčího žánru a udělali muzikál. Je to dnes celkem módní záležitost, možná se k tomu příští rok vrátíme,“ navnadil Tomek.

- ves-

28683

odebírejte přes RSS