Divadlo dětí z farnosti doplnil jarmark

21. 12. 2022 · 2 minuty čtení · 12 fotografí · 1 video
Téma Kultura

Poslední adventní neděli v tomto roce bylo pod kostelem sv. Václava opravdu živo. Nabitý den zahájila mše svatá, po které odstartoval prodej drobného zboží na tradičním vánočním jarmarku, jehož výtěžek putuje na celoroční provoz potravinové sbírky.


Prodej výrobků probíhal v minulých letech vždy po dopolední mši svaté, tato doba však nenalákala dostatek zájemců. Proto minulý rok vyzkoušeli zbylé rukodělné zboží doprodat ještě odpoledne, kdy v kostele probíhal adventní koncert, což se jim osvědčilo. Proto podle stejného schématu postupovali i letos. A výrobků k prodeji každým rokem stále přibývá. „Vzhledem k tomu, že jarmark pořádáme už po osmé, máme takové fanoušky, kteří mají ten jarmark hodně rádi a vyrábí věci přímo na něj. Každý rok přinesou něco svého a k tomu i nějaké novinky, takže se vždycky těšíme, co bude nového, co bude na jarmarku k prodávání,“ těší se z organizace Jana Najmanová. Letošní ročník si obzvláště pochvaluje: „Jarmark byl povedený jako každý rok, jsme rádi, že tady byla spousta věcí, které se lidem, zvláště před Vánocemi, hodily, hned dopoledne se vyprodalo všechno cukroví, domácí marmelády a likéry, ty jsou každoročně jako první vyprodané, ale ještě teď odpoledne tady máme pěkné výrobky, které jsou vhodné jako dárky. Máme tady různé dekorace, svícny, betlémy, vánoční ozdoby, pletené výrobky… zkrátka spoustu věcí, které jsou krásné na pohled a určitě i jako dárky.“

Zatímco v klubovně se prodávalo, v sále pod kostelem řádilo Zlaté tele. Tedy – odehrávalo se. Tak zněl totiž název přestavení, které si připravily děti nejen z hustopečské farnosti. „Ten nápad vznikl letos v září, začali jsme nacvičovat v listopadu, potrápily nás samozřejmě nějaké nemoci, ale děti byly úžasné a zvládly a zahrály to skvěle,“ pochvaluje si režisérka představení Lucie Ovčačíková.

Předvánoční inscenace bývají známé tím, že si kromě pobavení a kulturního zážitku dávají za cíl diváky pohladit a přinést nějaké poselství. Ani tato nebyla výjimkou. „Toto představení mělo nést myšlenku, že ve světě číhá spousta pokušení, kterými se můžeme nechat polapit, a přitom můžeme zapomenout třeba na rodinu a přátele, na to, co je opravdu důležité,“ definují podstatu divadla sami herci.

Scénář, který už existoval, byl upraven do takové podoby, aby role dětem byly šity přímo na míru. Skvělé herecké výkony starších i menších dítek byly doplněny o živé hudební těleso, které zážitek z představení umocnilo. „Já jsem nadšená, spokojená, jsem ráda, že se to vůbec realizovalo, a myslím, že je to představení pro všechny věkové kategorie, není to pohádka jen pro malé děti, ale i pro dospělé, aby se zastavili, hlavně v dnešní době a neviděli jen velké Vánoce, velké peníze, všechno velké, ale aby viděli ty opravdové věci,“ raduje se z povedeného výkonu režisérka Ovčačíková. -slam-

odebírejte přes RSS