Do Hustopečí přijel zapět vokální soubor Za5

7. 12. 2022 · 2 minuty čtení · 6 fotografí · 1 video
Téma Kultura

Maraton adventních koncertů pokračuje. Tentokrát do Hustopečí o druhé předvánoční neděli dorazil vokální sextet Za5 z Vyškova a v evangelickém kostele svým vystoupením založeným pouze na hlasech zpěváků pohladil duši nejednoho posluchače.


Vokální sextet Za5 tvoří šestice zpěváků v obsazení soprán, soprán, alt, tenor, baryton a bas. “Jsme acapella – jedná se tedy o hudbu bez doprovodu hudebních nástrojů, zpíváme absolutně bez zvukových efektů a naživo. Používáme také beatbox a různou imitaci nástrojů, takže nejde jen o čistý zpěv, ale také zakomponování různých zvuků,” představuje kapelu Kateřina Vašíčková, umělecká vedoucí.

Hustopečskému publiku druhou adventní neděli ukázali průřez tvorbou, tedy jazzový repertoár i populární písničky, ale také vánoční písně. “Troufli jsme si dát dohromady českou vánoční koledu a jazzové aranžmá, dnes tady bude mít premiéru, ještě jsme to nikdy nezpívali, tak se na to moc těšíme,” neskrývá radost zpěvačka Vašíčková.

Název kapely nese ve svém názvu číslici pět, přestože acapellu tvoří šest hudebníků. Toto tajemství bylo třeba odhalit. “Je to taková přesmyčka – jakože půjdeme si spolu zapět, ta pětka tam figurovala ze začátku, protože jsme původně vznikli jako kvintet, ale ten šestý nám pořád chyběl, chyběla tam ta beatboxová linka, takže jsme do party přibrali ještě Tomáše Bézu, ale název už jsme nechali, protože se nám to tak líbilo,” osvětluje význam pojmenování Vašíčková.

Zpěváky nyní spojuje především společná láska k jazzu, vlastním aranžím a vokálním zpěvům, jejich cesty však nevedly odjakživa stejným směrem. “Pěveckou průpravu máme všichni, ale musím říct, že žánrově je to velmi rozdílné. Já mám vystudovaný operní zpěv, Tomáš dělal cimbálku, zpíval v divadle,Maky zpívala ve sboru, Ondra zase zpívával v muzikálech při ochotnickém divadle, Martin dělal barber shop… je to taková směsice všeho, ale někde uprostřed jsme se setkali, tuto hudbu děláme a strašně nás to baví,” pochvaluje si společný střet zájmu sopranistka Vašíčková.

Zpěváci z vokálního sextetu koncertují, vystupují, ale také pořádají workshopy a účastní se jak tuzemských, tak mezinárodních pěveckých soutěží, kde se jim velice daří. “Byli jsme dvakrát na soutěži, která se jmenuje Jirkovský písňovar, je to jediná soutěž v České republice, která se soustředí na populární hudbu v souvislosti s vokální tvorbou, odtud jsme dvakrát úspěšně dovezli Zlaté pásmo a také cenu za originální aranže, z čehož máme samozřejmě radost, je to taková naše vizitka, ale ty soutěže nejsou to gró, to nejdůležitější je po nás koncertovat a zpívat pro lidi, to je to, z čeho máme radost,” usmívá se vedoucí sextetu. -slam-

odebírejte přes RSS