Do Hustopečí se vrátilo setkání mládeže

2. 3. 2020 · 2 minuty čtení · 9 fotografí · 1 video
Téma Kultura

Vůně čerstvě upečených buchet, úsměvy na mírně nervózních tvářích a dveře otevřené dokořán. Suterén kostela sv. Václava hostil v sobotu 29. února po několikaleté pauze Děkanátní setkání mládeže, které bylo zároveň na dlouhou dobu poslední akcí v těchto prostorách. Už za pár týdnů tady totiž najdou azyl děti z Mateřské školy Na Sídlišti, jejichž domovskou budovu čeká nástavba.   


Odpoledne plné přednášek a aktivit uspořádala místní mládež pod vedením děkana Jana Nekudy. „My jsme nedávno ukončili přípravu biřmovanců, tak jsem se rozhodl oslovit právě je, zda by mi nechtěli s touto akcí pomoci,“ popsal vznik myšlenky hustopečský děkan. 

„Hlavním velitelem akce byl určitě pan děkan. Kontaktoval mě a mě se to zalíbilo, tak jsem řekl ještě dalším přátelům a pustili jsme se do toho,“ popisuje jeden z organizátorů Vojtěch Dvořák.  

Program dne si skupinka dobrovolníků vytvářela na společných setkáních. „Vycházeli jsme především z podobných akcí, které se dějí buď v okolí, nebo i v rámci celostátních akcí. Hodně jsme čerpali i z minulých ročníků tady v Hustopečích, takže jsme se ptali i těch, kteří setkávání pořádali před asi sedmi lety,“ seznámila nás s průběhem příprav další z organizátorů Vendula Šebestová.

„Nakonec se ten program vykrystalizoval do dnešní podoby. Sešli jsme se tady po obědě na úvodní svědectví Jana Tylka. Pak si zajdeme na svačinu a vyslechneme si další dvě přednášky. Jedna z nich bude o vnitřní a vnější kráse, kterou povede známý jáhen a kadeřník Jan Špilar. Ta druhá nás zavede do dalekých krajin, protože nám paní Marie Jeníšková poví něco o své práci na misiích. Po přednáškách máme připraveno několik aktivit, jako třeba zpěv, rozhovory s přednášejícími nebo i možnost svátosti smíření. Celý den pak zakončíme samozřejmě mší svatou a kdo bude chtít, tak může následně ještě sejít zpátky do jídelny, kde budeme mít takovou čajovnu,“ popsal finální program Vojtěch Dvořák.

Pozvání nakonec přijala čtyřicítka mladých převážně z okolních obcí, kteří si společně strávené chvíle užili a odcházeli s novými zážitky i přáteli. „Nám dneska jde především o to, aby mezi sebou lidé navázali nové kontakty. Aby si tady mohli popovídat jak o Bohu, tak o všem, co je zajímá. A třeba se i více stmelit v kolektivech,“ vypočítává hlavní cíle setkání Vendula Šebestová.

„Měli by si odnést povzbuzení. Setkají se s novými lidmi, poznají nová svědectví, vyslechnou si přednášky, které je mohou inspirovat či povzbudit na vlastní cestě víry,“ zakončil děkan Nekuda. -nov- 

odebírejte přes RSS