Drsného detektiva v knihách Klevisové nenajdete. Hlavním hrdinou je kliďas

14. 3. 2018 · 1 minuta čtení · 9 fotografí · 1 video
Téma Kultura

Březnovým hostem Literární kavárny v Městské knihovně Hustopeče byla známá spisovatelka Michaela Klevisová, dvojnásobná držitelka Ceny Jiřího Marka za nejlepší detektivní knihu roku.
Autorka, sama vášnivá čtenářka detektivek, se v 27 letech rozhodla, že zkusí napsat knihu s detektivní zápletkou a nakladatel její prvotinu ihned vydal. „První detektivka je ze staré vilové čtvrti v Praze, druhá se odehrává v penzionu na okraji Prahy i v zákulisí během natáčení seriálu, třetí knížka zase v dostihovém prostředí. Poté už mě Čechy přestaly bavit a děj dalších knih jsem zasadila do Holandska a Norska,“ vysvětlila různorodost lokalit v knihách Klevisová. Přesto mají knihy jedno společné. A tím je hlavní postava detektiva Josefa Bergmana. „Je to starší pán, takový kliďas. Chtěla jsem vytvořit protipól k současnému typu detektivů, kteří musí být drsní a často mají problémy s alkoholem. Vytvořila jsem proto opačný typ: normálního člověka, který to má v hlavě srovnané a je to obyčejný český sympaťák,“ dodala.


Kromě detektivních příběhů píše spisovatelka i povídkové sbírky, jejichž tématem jsou kočky a milovníci koček. „Potřebovala jsem si po třetí detektivce odpočinout od psaní o vraždách a špatných věcech. Tak jsem začala psát povídky o mých oblíbených kočkách. Dokonce se mi ozývají čtenáři, že díky mým příběhům začali mít kočky rádi,“ uvedla Klevisová. Autorka v současné době píše další knihu a opět přichází na řadu detektiv Bergman, tentokrát bude vyšetřovat případ v Beskydech.
Nejen návštěvníci Literární kavárny, ale všichni, kteří do knihovny zavítají, mají možnost zhlédnout ve vestibulu prodejní výstavu maleb s názvem Pro radost. „Jsou to obrazy z galerie manželů Vojtkových. Při této příležitosti nás napadlo, že uděláme výjimku a hostem dubnové Literární kavárny bude malíř Antonín Vojtek,“ pozvala knihovnice Jana Unverdorbenová.

-ves-

 

odebírejte přes RSS