Dům po paní Nohelové získá novou střechu

14. 7. 2022 · 2 minuty čtení · 6 fotografí · 1 video
Téma Z města
Město Hustopeče je od roku 2019 hrdým majitelem domu po paní Věře Nohelové na Dukelském náměstí. Historická památka stále hledá své využití, ale postupně se pracuje na její rekonstrukci. Tento týden přišla řada na novou střechu.


V září roku 2019 schválili zastupitelé města nákup historického domu na Dukelském náměstí, ve kterém žila a tvořila výtvarnice a litografička Věra Nohelová. „Dům se nám podařilo zakoupit po třech letech jednání za 8,5 milionu korun. Je to jeden z posledních domů, který je památkově chráněný a takových v Hustopečích moc není. Je škoda se o něj nepostarat. Mrzelo by nás, kdyby se dostal do správy nějaké jiné osoby,“ zdůvodnil investici už v roce 2019 místostarosta města Bořivoj Švásta.

Spolu s nákupem renesančního domu č. 98, který má více než 200letou tradici a jehož majitelé jsou známí už od konce 18. století, na sebe město vzalo nelehký úkol – opravit a zrekonstruovat nejen čelní budovu, ale i přilehlá stavení a zahradu, které z náměstí nejsou příliš vidět. „Objekt nachází ve stavu odpovídajícímu stáří a provedeným stavebním úpravám a opravám. Čeká nás ještě spousta práce, která je o to náročnější, že dům je památkově chráněn a všechny kroky se musí konzultovat s památkovou péčí, což všechno nejen zdržuje, ale bohužel i prodražuje,“ posteskla si vedoucí Správy a údržby budov MěÚ Hustopeče Veronika Košuličová.

I tak se již podařilo opravit třeba výklece ve spodní části domu. V březnu tohoto roku schválili radní i opravu střechy nad obytnou částí domu, která začala v tomto týdnu. „Práce spočívají v sanaci střešních krovů, výměny laťování a položení nové střešní krytiny. Souběžně s tím dojde k demontáži okrasných hlavic, které budou odvezeny a budou pořízeny jejich přesné kopie, které budou následně instalovány zpět do čela střechy. Celé dílo vyjde na 1,5 milionu korun a hotovo bude do konce prázdnin,“ shrnula Košuličová. 

Již při koupi bylo jasné, že památka bude potřebovat množství investic, než bude možné ji aktivně využívat. Za poslední měsíce se podařilo dům důkladně vyklidit a prozkoumat stav. V průběhu prací se prostory podařilo oživit i menšími akcemi. „Město Hustopeče má zájem, aby se našlo i nějaké řekněme provizorní využití prostor. Jmenujme třeba výtvarný spolek Alfons, který v době koronavirových uzavření muzeí vystavoval své obrazy právě ve výklecích domu, aby je kolemjdoucí mohli vidět. Nápadů ne využití již opravených prostor nám chodí spousta, ale ještě je třeba všechny možnosti zvážit vzhledem ke stavu domu,“ vysvětluje Košuličová.

Další opravy budou následovat podle možností města. Prostory domu a především jeho podzemí bude moci zhlédnout i široká veřejnost při plánovaném Sousedském blešáku v sobotu 10. září. -nov-

odebírejte přes RSS