Ekumenická bohoslužba poprvé s Káňou a naposled s Rybárikovou

18. 1. 2021 · 2 minuty čtení · 9 fotografí · 1 video
Téma Kultura

Řeklo by se, že tradiční ekumenická bohoslužba, kterou pořádají zástupci všech tří hustopečských církví nemá čím překvapit. Opak je ale pravdou. Letos se poprvé konala pouze online, poprvé s novým pastorem Apoštolské církve Karlem Káňou a naposled s farářkou Českobratrské církve evangelické. 


Každý rok se v polovině ledna schází představitelé všech tří hustopečských církví, aby společně zahájili celosvětový Týden modliteb za jednotu křesťanů. Iniciativa, jejíž počátky sahají až do 18. století prošla dlouhým vývojem a dnes má poměrně jasné poslání. „Naším cílem je veřejně ukázat, že církve spolu mohou vycházet v dobrém, že proti sobě nebrojí a chtějí spolupracovat v duchu Kristovy lásky. A myslím si, že v Hustopečích se nám to opravdu daří. Kromě těch několika věroučných tezí nám jde o totéž - seznamovat lidi s Boží láskou,“ vysvětluje princip ekumeny farářka Českobratrské církve evangelické Kateřina Rybáriková.


Letos poprvé se do ekumenické bohoslužby zapojil i nový pastor Apoštolské církve Karel Káňa, jehož modlitebna setkání hostila. „Pro mě to je první příležitost vidět a modlit se s kolegy. Přestože jsem v Hustopečích už přes rok, tak se nám bohužel nepodařilo najít vhodnou příležitost k podobnému setkání. Až nyní. A co mě opravdu velmi potěšilo, že jsme si hned ve dveřích potykali,“ neskrýval nadšení z nových přátelství Káňa.

Svědky přátelského setkání se stali pouze zpěváci doprovodné kapely a kameramani. Kvůli bezpečnostním opatřením totiž bohoslužba proběhla s vyloučením veřejnosti, zato však online v přímém přenosu Hustopečské televize. Věřící se tak mohli spojit v modlitbě alespoň na dálku, což podle duchovních nijak neumenšilo její hodnotu. Právě naopak. „Síla společné modlitby je obrovská a neměly by nám v tom bránit věroučné rozdíly. Celý svět se nachází ve velké krizi a já stále čekám, kdy to křesťanům konečně dojde. Že opravdu už je to tak těžké a krizové, že je nejvyšší čas se spojit,“ vyjádřila Rybáriková.

Kromě společné modlitby budou po celý týden probíhat v jednotlivých církvích i další připomínky ekumenické iniciativy. „Ve farnosti se budeme modlit za jednotu v rámci přímluv při bohoslužbách a můžeme udělat i zvláštní mši svatou za jednotu křesťanů,“ přiblížil plány v kostele sv. Václava děkan Jan Nekuda.

Ekumenické bohoslužby mají každý rok poměrně neměnný program a tak největší překvapení letos připravila farářka Kateřina Rybáriková, když ohlásila konec svého působení v Hustopečích. A to ke konci kalendářního roku. Co ji čeká dál zatím neví, ale určitě se jí na to během roku zajdeme ještě zeptat s naší kamerou. „Já ještě ani nevím, v jakém oboru budu hledat své budoucí povolání, ale určitě si budu chtít odpočinout od té duchovní služby. Láká mě sociální oblast - péče o ohrožené rodiny, práce s bezdomovci či menšinami,“ nastínila. 

Týden modliteb pokračuje do 25. ledna a všechny podklady k němu najdete ZDE.

-nov-

 

odebírejte přes RSS