Hustopeče a Nikolčice mají nového evangelického kazatele

17. 1. 2022 · 2 minuty čtení · 14 fotografí · 1 video
Téma Kultura
Ke konci loňského roku se hustopečský evangelický sbor rozloučil se svou kazatelkou Kateřinou Rybárikovou, která v Hustopečích působila deset let. Na její místo byl v neděli 16. ledna při slavnostní bohoslužbě v Nikolčicích ustanoven Jiří Gruber. 


Pochází z Chotěboře, se svou rodinou žije v Dambořicích. Přes dvacet let působil jako kazatel v Kloboukách u Brna, dalších dvacet let přímo v Brně. A prozatím na dva roky převzal do péče evangelické sbory v Nikolčicích a Hustopečích. Jmenuje se Jiří Gruber a místním farníkům rozhodně není neznámý. „Tím, že jsem působil v Kloboukách, tak jsme si třeba s mým předchůdcem tady v Nikolčicích takzvaně vyměňovali kazatelny. Takže mi to tu určitě není cizí, Znají mě tu a já znám je,“ usmíval se Gruber po uvedení v úřad. 

Přestože je již v důchodovém věku, ještě se nechtěl vzdát své služby a stále vyhledává nové výzvy. „Já jsem se tak trochu připravoval na to ukončení služby, ale vnitřně jsem stále doufal, že se objeví něco, kde bych mohl být užitečný. Přiznám se, že si tady nekladu žádné vysoké cíle, ale aspoň na nějakou dobu budou mít tyto dva sbory vlastního kazatele. A nutno dodat, že z Dambořic je to sem skoro blíž, než do Brna, tak se to tak všechno pěkně sešlo.“

Do funkce v Nikolčicích a Hustopečích uvedli Jiřího Grubera zástupci České církve evangelické za přítomnosti věřících i dalších duchovních a zástupců obcí, kteří na závěr bohoslužeb nového kazatele pozdravili a přivítali. 

A nemohlo chybět ani požehnání odcházející Kateřiny Rybárikové. „Já bratra Jiřího znám, léta jsem byla jeho farnicí, takže vím, kdo se teď o můj sbor bude starat a mám z toho radost. Před časem jsem slyšela jednu moc hezkou větu pro nastupující farářku: Nechoď do té služby, pokud nebudeš schopna a ochotna ty lidi bezpodmínečně a za všech okolností milovat. Tohle přeji i bratru Jiřímu, aby měl plné srdce lásky a nic ho neodrazovalo,“ neskrývala dojetí Rybáriková, která odchází ke sboru v Břeclavi.

Svého nového kolegu přivítal i hustopečský děkan Jan Nekuda, který vyzdvihl důležitost spolupráce mezi církvemi. Právě ekumena je jedna z aktivit, na kterou se chce Gruber zaměřit. První vlaštovkou bude tradiční ekumenická bohoslužba v neděli 23. ledna v 15 hodin v evangelickém kostele Hustopečích. „Tohle znám z Klobouk i z Brna a věřím, že to půjde i tady. Koneckonců i účast kolegů duchovních na dnešní slavnosti mě v tom utvrzuje. Lednová ekumenické bohoslužba je skvělá příležitost si to vyzkoušet,“ pozval věřící Gruber. -nov- 

 

odebírejte přes RSS