„Jestli je to Toronto nebo Hustopeče, to nehraje roli. Do Hustopečí jsem se dostal přes kamaráda Antonína Vojtka. Jeho pojetí výtvarného umění je mi velmi blízké a on mi říkal, že v Hustopečích nejenom žil, ale i vystavoval. Tak jsem si říkal, fajn, udělám v Hustopečích výstavu,“ popsal svou cestu z Pasova na jih Moravy světoznámý malíř.
Pavel Horák přenese návštěvníky galerie do svého kouzelného světa, do světa malinkých domečků vykreslených do nejmenších detailů, do světa krajiny jako z dětské fantazie, do světa pestrobarevných rostlin a zvířat.
„Ukazuji tady cyklus hrady a zámky. Vystavoval jsem na zámku hraběnky Šternberkové v Častolovicích. Měl jsem u ní dvě úspěšné výstavy a ona po té druhé řekla, že už výstavy dělat nebude. Mě ale najednou napadlo, že bych připravil cyklus romantických hradů a zámků. Dámě zasvítily oči a bylo to,“ rozpovídal se Horák.
Z Hustopečí se tak teď návštěvníci mohou vydat na Drákulův hrad do Rumunska, do Francie na Le Mont-Saint-Michele nebo do hradů a zámků v Itálii.
„A pak tady mám taky volnou tvorbu. Například obraz Pět motýlů vlevo sleduje osm motýlů vpravo a podobně. Já si rád vymýšlím blboviny,“ smál se malíř.
Pavel Horák se narodil v Praze a malování se věnoval už od malička. První výstavu měl už jako malý kluk za války v roce 1944. Než se však začal živit výhradně malováním, patnáct let působil ve Filmovém studiu Barrandov jako pomocný režisér. Spolupracoval například s Fričem nebo s Formanem.
„A pak mi jeden asistent u filmu Kdyby tisíc klarinetů zprostředkoval výstavu v Laterně Magice. Zrovna v době, kdy poprvé dostali turisté ze západních zemí víza do České republiky. A tak začal můj osud, že jsem se později dostal do Holandska,“ vzpomínal Pavel Horák.
Seznámil se s holandskou spisovatelkou, která mu zprostředkovala výstavu v muzeu v Dordrechtu. V Holandsku už zůstal. V Dordrechtu a v Rotterdamu si otevřel ateliér. Na jednu z jeho vernisáží přišla dokonce holandská královna, která mu pak královským patentem přidělila jméno Paul van den Berg.
Za celý svůj život měl asi sto padesát samostatných a mnoho kolektivních výstav po celé Evropě i v zámoří. Po revoluci pak začal vystavovat hlavně ve své rodné zemi.
Výstava Svět podle Pavla Horáka van den Berga též romantické hrady, zámky a jiné pěknůstky potrvá v městské galerii v domě U Synků do 21. června 2015. Obrazy jsou prodejné.
Sledujte reportáž v Hustopečském magazínu č. 310, vychází v pátek 5.6.2015.
(Text a foto: Jana Rozková)
[caption id="attachment_21892" align="alignnone" width="463"]



