Hustopečská freska „Smrt Panny Marie“ se vrátila domů

2. 8. 2021 · 2 minuty čtení · 7 fotografí · 1 video

Součástí původního kostela sv. Václava v Hustopečích byla od jeho počátku až po smutný konec v roce 1962 vzácná freska o rozměru 20 m2. Dochovala se pouze její část, ta se nyní vrací zpět do Hustopečí.


Freska od neznámého autora zdobila původní kostel na hustopečském náměstí již od 16. století. Její osud, který si můžete od neděle 1. srpna do konce října, připomenout v místním muzeu a galerii, byl velmi spletitý. Po zřícení kostela v roce 1961 se dochovala jen část zobrazující Marii na lůžku obklopenou apoštoly. „Freska se zachránila tím, že byla uložena v boční kapli, kde nedošlo k takovému fatálnímu zničení, jakou postihla hlavní loď a věž kostela. Freska byla pod velkou vrstvou suti – šlo asi o 170 cm – takže její následný transfer byl velmi obtížný. Suť se musela odstranit a na její záchranu byla použita metoda, která do té doby nebyla moc ozkoušená, ale naštěstí vyšla 100%,“ seznamuje nás osudem fresky vedoucí muzea Soňa Nezhodová.

Dlouhé roky po zbourání kostela byla freska „Smrt Panny Marie“ v majetku Moravské galerie v Brně. Záchranný průzkum a transfer řídil památkový úřad a jelikož nebylo fresku kam umístit, rozhodlo se o jejím uložení v Moravské galerii. S tou se také o fresku Hustopečská farnost soudila. Městský soud v Brně již v roce 2016 rozhodl ve sporu o držení vzácného díla tak, že určil vlastnictví fresky ve prospěch místní farnosti. „Vedly se argumenty o tom, že se freska vrací do původního kostela a že byla její původní součástí. Nyní jednáme s farností Hustopeče, v současné době je v kostele umístěna kopie. Pro tuto fresku není bohužel v kostele důstojné místo, je dost velká (má 220 na 180 centimetrů), takže počítáme s tím, že pro ni bude v muzeu vytvořena speciální stěna, na kterou bude instalována,“ doplňuje Nezhodová.

O návrat gotické fresky do Hustopečí se usilovalo již od vybudování nového kostela v roce 1994. Na její záchraně má lví podíl malíř a restaurátor František Sysel. Jeho jméno nese výstava, o kterou nechce přijít… Kromě fresky samotné budou k vidění i další díla malíře Sysla a také návrh 3D vizualizace původního hustopečského kostela, na kterém pracovníci muzea pracují u příležitosti připomínky 60 let od tragického pádu věže. -vyh-

odebírejte přes RSS