Hustopečské ostatky? Maškary, jídlo, víno a zpěv!

19. 2. 2024 · 2 minuty čtení · 32 fotografí · 1 video
Téma VínoKultura

Třináct let pořádala hustopečská makléřská firma MS Quatro ve spolupráci s hotelem Rustikal oblíbený a vyhlášený Hustopečský masopust. Od letošního roku od pořádání akce ustoupili a štafetu převzali s významnou podporou městského Marketingu a kultury místní vinaři.


„Pořadatelé si zaslouží velké díky za tolik let práce, díky které se z Masopustu stala oblíbená a vyhledávaná akce, která by ve městě určitě chyběla,“ vyzdvihla dlouholetý přínos akce Karolína Hrnčiříková z Marketingu a kultury, a její slova potvrdil i Pavel Košulič z Hustopečského vinařského bratrstva: „Byla by velká škoda, kdyby se tady ta událost nezachovala, protože z čistě praktického hlediska je únor takový prázdný měsíc, kdy se nic moc neděje a všichni jsme rádi za nějaké rozptýlení.“ 

Samotná oslava ostatků je na Moravě historicky zakořeněna a pro věřící má mnohem hlubší význam. „I z toho důvodu jsme akci přejmenovali na ostatky, což je označení, které patří k našemu regionu. Je to vlastně poslední příležitost před postní dobou se pořádně poveselit, rozjařit, další podobné posvícení bude až na Velikonoce,“ vysvětlil Košulič.

A že se Hustopeče pořádně rozjařily! O to se postaral nejen bohatý program, ale také Milevské maškary, které obstaraly úvodní taškařici a průvod masek. „Tradice Milevských maškar sahá do roku 1862 a jsme na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Naším posláním je propagovat naše město Milevsko, děláme průvody a jezdíme i na slavnosti do dalších měst. A protože Hustopeče jsou partnerským městem Milevska, jezdíme i na Burčákové slavnosti a teď tedy i na ostatky, které jsou nám blízké,“ představil svou družinu předseda spolku Karel Procházka.

Nepřehlédnutelné a hlavě nepřeslechnutelné bylo bubenické těleso z Líšna u Benešova, které Milevské maškary doprovází. Doslova přivolalo Na Hradby celé město a předvedlo fantastickou show. „Naše skupina vznikla vlastně jenom proto, aby doprovázela akce pro děti a dospělé v naší obci, ale začala nás to víc a víc bavit. S Milevskými maškarami mám prostě stejný drajf a nadšení pro podobné akce, proto spolu jezdíme po celé republice,“ představila ohlušující soubor Tereza Dvořáková.

Přestože den začal hodně deštivě, kolem poledne se nad rozjařeným městem objevilo slunce a návštěvníci si tak do večerních hodin mohli dosyta vychutnat víno, zabijačkové speciality, řemeslné výrobky, ostatkovou stezku pro děti a hudbu, která vyhrávala na každém kroku. -nov-

104524

odebírejte přes RSS