I prázdným kostelem se ozývají modlitby

30. 3. 2020 · 2 minuty čtení · 3 fotografie · 1 video
Téma Kultura

Zákaz shromažďování během nouzového stavu se vztahuje i na bohoslužby v kostelích. Věřící jsou tak odkázáni na online přenosy mší svatých a společných modliteb prostřednictvím televize nebo internetu. Samotné kostely ale tak úplně prázdné nejsou. Kněží slouží mše svaté i bez přítomnosti věřících. V kostele sv. Václava v Hustopečích je děkan Jan Nekuda dokonce každý den.


Nedělní vyzvánění zvonů na kostele sv. Václava se v době nouzového stavu ozývá prázdným náměstím. Věřící, kteří se dříve v zástupech shromažďovali ke společné modlitbě zůstávají doma. Mše svaté však děkan Jan Nekuda každodenně slouží. „Sloužím je na ty úmysly, které si lidé napsali ještě před vyhlášením nouzového stavu, takže se snažím všechno dodržet,“ vysvětluje děkan.

V katolické církvi není nutná účast věřících při bohoslužbě a kněží ji mohou sloužit i soukromě. Na významu jí to však vůbec neubírá a kněží po celém světě naopak právě v této nelehké době prosí mnohem intenzivněji o Boží pomoc. „V současné době církev právě modlitbou pamatuje na všechny nemocné a zasažené. Také se modlí za skončení a odvrácení nákazy. Papež František se za konec pandemie koronaviru modlil minulý pátek před křížem, o němž se traduje, že v roce 1522 zachránil Římany před morem. S věřícími se spojil v modlitbě i u obrazu Panny Marie, ochránkyně Říma. I my, kněží, se snažíme takto pomoci,“ pokračuje.

Přesto je to pro kněze neobvyklá situace. „Je to takové zvláštní stát před prázdným kostelem, prázdnou kaplí. Někdy je tu se mnou aspoň jeden farník nebo pan kaplan, ale i tak je to jiné. I to, že vlastně během celého dne nemám ty své každodenní povinnosti, jako učení náboženství, setkávání se s farníky a podobně. Najednou jsem sám, tak se za ty druhé alespoň modlím,“ posteskl si děkan. 

Zatímco farníci tráví čas se svými rodinami, otec Jan zůstává v kontaktu se svými blízkými pouze telefonicky. „V karanténě mám čas na osobní modlitbu, studium a četbu. Najdu si chvilku i na úklid nebo papírování, které jsem stále odkládal a podobně,“ usmívá se.

Jakkoliv je světová pandemie a karanténa složitá a stresující, mohou v ní podle otce Jana lidé hledat i nové příležitosti. „Žili jsme v době, kdy jsme stále za něčím spěchali. Honili jsme se za zážitky, novinkami, chtěli jsme poznávat neustále něco nového, cestovat do dalekých zemí. A najednou musíme zůstat sami, doma, uzavření. Je to pro nás nová výzva - učit se radovat z maličkostí, z přítomnosti rodiny a blízkých. Byl nám dán čas na četbu, zastavení se, vydechnutí a klidu. Tak toho využijme,“ povzbuzuje Nekuda. -nov-

odebírejte přes RSS