Jak jste na tom s pamětí prozradí kurz v knihovně

22. 11. 2023 · 1 minuta čtení · 7 fotografí · 1 video

Jsme tím, co si pamatujeme. Proto stejně jako svaly, je třeba posilovat i naši paměť, o což se v Hustopečích stará knihovnice Jitka Horáková. Sama absolvovala lektorské zkoušky a několik let především starší generaci nabízí možnost trénování paměti.


Každá ze čtyř lekcí je zaměřena především na praktická cvičení. „Jsou to cvičení na koncentraci, mnemotechnické pomůcky, slovní úlohy, máme domácí úkoly, zapojujeme i smysly, když třeba pouštíme melodie písniček a snažíme si vzpomenout na slova. Máme velkou výhodu, že čeština je velice kreativní jazyk, který nám dovoluje používat různá homonyma, synonyma a podobně,“ vysvětluje knihovnice.

Ne každému podobné workshopy vyhovují, proto je dobré trénovat i doma. „Takovým základem je luštění křížovek, osmisměrky, vědomostní pořady v televizi a podobně. Ale třeba i u nás v knihovně máme spoustu publikací, které nabízí další nápady a podněty, takže stačí si k nám zajít a my doporučíme,“ říká.

A komu by se přece jen líbilo cvičit si paměťové dovednosti ve společnosti jiných, může se zapojit po novém roce, kdy bude kurz pokračovat. „Měli jsme tu zájemce, kteří chtěli zakoupit poukaz na tento kurz svým rodičům, proto jsme zařadili další kurz v únoru. Takže pokud má kdokoliv zájem, může si k nám přijít poukaz koupit,“ láká Horáková k originálnímu dárku pod vánoční stromeček. -nov-

odebírejte přes RSS