Když Velikonoce připadnou na Den Země

23. 4. 2019 · 1 minuta čtení · 7 fotografí · 1 video
Téma Kultura

CVČ Pavučina pojala letošní Jarnění v poněkud ekologičtějším duchu. Tuto tradiční akci totiž propojila se Dnem Země, a snažila se vymyslet velikonoční stanoviště tak, aby byly více akceptovatelné přírodou. Na děti (a také jejich rodiče) čekaly známé aktivity jako například pletení žil, barvení vajíček na všechny možné způsoby a zdobení perníčků, ale také poznávačky, stavění z dřívek, házení poletuchou vyrobenou z přírodních zdrojů, nebo střelba z luku.


Dívky ocenily především kreativní činnosti, našly se však i takové, které se přidaly k hochům s pletením pomlázky. „Každá žena by měla být do příštího roku opět mladá, krásná a povzbuzená jarní přírodou, proto je pomlázka důležitá a živý proutek nenahradí žádná vařečka!“ upozorňuje vrchní pletař Petr Fridrich.

Pro ty, co raději dekorují, bylo připraveno hned několik možností zdobení. Od tradičního vosku přes vajíčka papírová až k ojedinělému barvení blátem, do kterého se po zaschnutí daly vyrývat různé ornamenty. Touto technikou se inspirovali až od samých lidí z pravěku. „Sice je to vajíčko, které se nesmí dát na déšť, protože by se vám rozteklo, nicméně když se nepodaří, umyjete ho, a můžete začít znova. A jakmile je po Velikonocích, můžete vajíčko vyhodit do bioodpadu a nic se nestane – naopak tím prospějete,“ přibližuje techniku lektorka z Pavučiny, Ingrid Florusová. 

Kromě vajíček bylo možné si v M-klubu nazdobit také jarní větvičku, nebo velikonoční perníček. „Mezi dětmi je tohle celkem oblíbená záležitost, protože na perníček dokáží malovat i ti nejmenší,“ prozrazuje expertka na zdobení, Jana Mikuličová. 

K těmto všem příjemným jarním aktivitám, kde si na své přišel opravdu každý, přispělo mimo jiné i krásné počasí. Letošní Velikonoce už jsou za námi, a tak se můžeme těšit, co nám Pavučina připraví příští rok! -slam-

odebírejte přes RSS