Koncerty ZUŠ vychovávají dvakrát

16. 5. 2019 · 1 minuta čtení · 8 fotografí · 1 video

Výchovné koncerty pořádá hustopečská základní umělecká škola už několik desítek let. Vystoupení pro žáky škol a školek připravuje tradičně ke konci školního roku, zhruba v polovině května. „Tentokrát nám vyšlo i počasí, nepotíme se tolik jako obvykle,“ pochvaloval si 15. 5. ředitel ZUŠ Jaromír Benda.


Někteří účinkující se však možná zapotili i v chladném počasí. Zvládat trému není pro každého úplně snadné, zvlášť když máte před sebou své spolužáky. „Žáky to motivuje, aby se snažili a pořádně se připravili,“ vysvětlil Benda. Akce má ale vychovávat především dětské publikum. Děti vidí, co dokážou jejich vrstevníci, a může je to navnadit k vlastní aktivitě. Koncerty také prohlubují hudební vzdělání. „Chceme jim představit většinu nástrojů, které vyučujeme,“ prozradil Benda.

V úvodu vystoupili žákyně třetího ročníku druhého cyklu tanečního oddělení. Poté následovala čísla hudební. Vedle sólových nástrojů zazněly skladby v komorní úpravě, pro klavír a bicí nebo klavír, housle a kytaru. Posluchači si užili pěvecké duo i sólový zpěv s doprovodem malého sboru. Vrcholem koncertu bylo závěrečné vystoupení souboru a orchestru.

Na pět desítek účinkujících se během dvou dní představilo celkem čtyřikrát. Reportoár jednotlivých vystoupení byl přizpůsoben publiku, pro mladší děti ze školek a prvního stupně základních škol byly připraveny ukázky z pohádek a kratší méně vážné skladby. Starší si poslechli i Bacha nebo Smetanu. Při písni Milana Chladila Jezdím bez nehod začali tleskat do rytmu a zpěváky odměnili bouřlivým potleskem.

-kam-

odebírejte přes RSS