Konečně spolu! Svaz tělesně postižených se sešel po dvou letech.

25. 4. 2022 · 2 minuty čtení · 12 fotografí · 1 video
Téma Kultura
V neuvěřitelně uvolněné a nadšené atmosféře se v pátek 22. dubna konala členská schůze největší organizace Hustopečska – Svazu tělesně postižených. Kvůli covidovým opatřením byla více než pěti stům členů z řad seniorů a hendikepovaných podobná setkání po dva roky zapovězena. 


Místem oblíbeného setkání, při kterém nikdy nechybí balené chlebíčky, káva a vystoupení dětí z Mateřské školy Pastelka, se tradičně stal společenský dům na Herbenově ulici. „Pandemie nás úplně odřízla ode všeho, Zrušili jsme všechny naše plány a dnes e teda konečně scházíme po dvou letech a můžu říct, že nám ten kontakt všem neskutečně chyběl,“ posteskla si ještě před začátkem nervózní Bohumila Defeldová, která je v čele svazu už od roku 2008. 

„Já mám velké štěstí, že mám k ruce skvělou hospodářku a místopředsedkyni, se kterými nám to klape. Abych se přiznala, tak mě ta práce pro svaz velmi baví, protože mi odvádí myšlenky od zdravotních problémů, kterých mám až dost. Navíc se ta organizace neustále vyvíjí. Když jsme před téměř 15 lety nastupovala, tak nás zdaleka nabylo tolik a ani těch akcí se tolik nepořádalo. Teď nás sice na chvíli zastavil Covid, ale těším se, že to zase všechno rozjedeme,“ usmívala se předsedkyně.

Podle Defeldové zanechali dva roky izolace nejen na členech svazu nesmazatelnou stopu, i když přímo v Hustopečích nezůstali senioři úplně sami. „Hodně nás to zasáhlo, spousta z nás si tou nemocí prošla a 25 členů nám dokonce za ty dva roky zemřelo. Ale bylo dobré, že se o nás město postaralo, že tady byla Hlídačka sociálního odboru, kam jsme si mohli zavolat o cokoliv, že tu byli dobrovolníci, že nám nosili roušky. Bylo to těžké, ale nikdo nemůže říct, že se na něj zapomnělo,“ ocenila spolupráci s městem Hustopeče i dalšími obcemi.

Koronavirová doba je snad již definitivně za námi, proto se i Svaz tělesně postižených rozhlíží po nových akcích a učí se znovu fungovat v době postcovidové. „Myslím si, že je důležité, aby seniory podpořily jejich rodiny. Aby je motivovaly chodit zase ven, věnovaly se jim, trávily spolu čas. A když to půjde, tak zase budeme pořádat všechny akce a zájezdy, na které jsme byli zvyklí a máme je rádi. I když se musím přiznat, že moc jich zase neplánujeme, protože sotva nás opustil Covid, tak přišlo zdražování, které se projevuje i v cenách dopravy, a už jsou tu obavy o to, jak si naše výlety budeme moci dovolit. Uvidíme, snad to půjde“ doufá Defeldová. -nov-

odebírejte přes RSS