Květiny propojily unikátní výstavu

10. 3. 2020 · 1 minuta čtení · 12 fotografí · 1 video

Unikátní výstavu si pro své návštěvníky připravilo Městské muzeum a galerie Hustopeče. Do 29. března je tu k vidění na první pohled netradiční kombinace kaligrafie a rekonstrukcí tradičních oděvů. Společným prvkem jsou květiny i pokora a víra. 


„Výstava je unikátní v tom, že poprvé se tu setkávají vysoké umění v podobě grafik s užitým uměním v podobě tradičních oděvů. Myšlenka zabývat se motivem květin ve mě zrála dlouhou dobu. Moje kolegyně z univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Lenka Baroňová se květinami ve svých kaligrafiích také zabývala v doprovodu textů Jakuba Demla, tak se nám k sobě ta díla začala přibližovat, protože kroje, které dělám já jsou také spojené s pokorou a vírou stejně jako Demlovy texty,“ popisuje netradiční spojení oděvní návrhářka a iniciátorka výstavy Kristýna Petříčková. 

Protože Kristýna Petříčková přivezla do Hustopečí rekonstrukce oděvů a doplňků z oblasti Slovácka, přizvala si k sobě i místní designérku Yvetu Petráskovou, v jejíž tvorbě se také objevují motivy květin. „To proto, abych ukázala, že ty květiny se objevují nejen na Slovácku, ale i tady u vás. Yveta zde má vystavené krojové komplety, kabátek a nějaké výšivky,“ vysvětlila spoluúčast další vystavovatelky Petříčková.

Petříčková je autorkou i několika rekonstrukcí historických šatů, které také vystavuje. „Obě ty rekonstrukce spolu vlastně souvisí, protože dost často se stává, že motivy výšivek, které se objevují na tradičních oděvech mají svůj prazáklad v třeba v období renesance. Je pravda, že učím dějiny odívání, takže historickým rekonstrukcím se věnuji v rámci své profese, a ty tradiční oděvy jsou ve mě tak nějak přirozeně zakořeněné, protože pocházím z kraje, kde se kroje nosí,“ usmívá se Petříčková. 

Výstava potěší každého milovníka tradičních oděvů a stojí za to zhlédnout ji na vlastní oči. -nov-

odebírejte přes RSS