Manželé Márovi vzali posluchače na Island

19. 11. 2021 · 2 minuty čtení · 5 fotografí · 1 video
Téma Kultura

Městská knihovna v podzimním čase hostila další přednášku. Tentokrát byla cestovatelská, a to v podání manželů Márových, které už hustopečské publikum moc dobře zná. Není divu – místní knihovnu, kde přednáší o svých cestovatelských zážitcích, ve čtvrtek 18. listopadu navštívili už popáté.


Jiří a Alena Márovi při svých dřívějších návštěvách už posluchačům stihli povyprávět o Africe, Austrálii, Japonsku, západě Spojených států amerických i Havajských ostrovech. „Dneska se podíváme na – podle nás – nejexotičtější místa v Evropě a pocestujeme postupně přes Dánsko a Faerské ostrovy na Island a pak si odletíme na týden do Grónska,“ jmenuje místa Jiří Mára.

Přednáška s názvem Ve stopách Vikingů sice vzhledem k pandemickým okolnostem nenalákala tolik posluchačů, jak bývá zvykem, přesto ale proběhla ve vší parádě. Povídání o krokodýlech, návštěvě dánského velvyslance nebo fjordech se ujali oba manželé a nechyběla ani barevná prezentace plná dokreslujících fotek a dechberoucích dokumentárních záběrů. „Tato expedice, o které dnes budeme povídat, trvala šest týdnů, byli jsme tam od půlky srpna do konce září, a jinak jsou ty expedice různě dlouhé podle toho, jak jsou časově náročné. Když jsme třeba objížděli Austrálii kolem dokola, to trvalo čtyřicet čtyři dní. A pak třeba v Japonsku, coby drahé zemi, jsme vydrželi jen tři týdny,“ vysvětluje cestovatel.

Jiří a Alena Márovi se na své cesty vydali především kvůli nemocnému synovi, kterému chtěli splnit jeho cestovatelské sny. Ty si oni sami plní doteď a nezastavily je ani ztížené podmínky během posledních dvou let. „Každá doba přináší svoje. Teď se nemůže cestovat, ale pořád máme svoji krásnou republiku, můžeme cestovat po Česku nebo po Slovensku, zas úplně to cestování nemožné není,“ odhodlaně argumentuje Mára.

Světoznalci, jakými manželé Márovi určitě jsou, už se na své cesty připraví a zabalí bez větších problémů. Podle nich to to však nespočívá ani tak v šikovnosti, jako spíš v odhodlání. „My se nepovažujeme za zkušené cestovatele, ač jsme byli ve více než šedesáti zemích světa, ale podle mě by se lidé hlavně neměli bát cestovat a nemít výmluvy, protože neumí cizí jazyk, ale ono to není úplně nejdůležitější, protože když jedete třeba do Kambodže, tak tam se třeba nedomluvíte, ale ono to stejně nějak dopadne. Takže nebát se a nepodceňovat se,“ radí cestovatel a spisovatel Jiří Mára. -slam-

Čtěte také: S umírajícím synem projeli celý svět a dávají naději dalším

odebírejte přes RSS