Město usiluje o pozemky v okolí Herbenovy farmy

14. 10. 2021 · 2 minuty čtení · 11 fotografí · 1 video
Téma Z města

Ve středu 13. října vyjel mezi bytové domy na Herbenově farmě těžký nákladní vůz, který zpevňoval zdejší cesty. Cíl akce byl jediný - vytvořit jednotnou pevnou komunikaci, kterou by bylo možné získat od státu snáze do vlastnictví. Zdejší pozemky totiž městu nepatří, proto zde nemůže nijak zasahovat ani investovat.


Není žádným tajemstvím, že Město Hustopeče se snaží již řadu let získat od státu a od katolické církve do svého vlastnictví pozemky kolem lokality Herbenova farma. Zdejší obyvatelé opakovaně upozorňují, že v okolí jejich bytů chybí kvalitní veřejné osvětlení, chodníky, dětská hřiště a podobně. 

„V rámci restitucí byly pozemky kolem těch domů vráceny církvi, která je nárokovala, a zbytek patří státu. Takže posledních asi osm let jednáme se státem o tom, abychom dostali do majetku alespoň ty pozemky pod komunikacemi, což by mohl být první krok k tomu, dostat se i k veřejným plochám,“ popisuje boj s větrnými mlýny starostka Hana Potměšilová.

Proces je velmi zdlouhavý a až nyní se naskytla možnost jej urychlit. A to díky sjednocení povrchu zdejších cest tak, aby vznikla jednotná pevná komunikace, kterou by mohlo město dostat snáze do vlastnictví. 

Povrch bude zpevněný, nebude se drolit a na rozdíl od samotného asfaltu nebude kluzký. Během středy 13. října bylo takto upraveno celkem 1300 metrů čtverečních za celkovou sumu okolo 130 000 korun. Na vlastní náklady bude také město opravovat nedalekou autobusovou zastávku. To je však prozatím maximum, jak je možné na těchto pozemcích zasahovat. 

„V podstatě nám nezbývá nic jiného, než pomáhat zdejším drobnými věcmi, jako je třeba sekání trávy, drobné opravy a podobně. Druhá etapa podle mě totiž bude ještě těžší, neboť stát takové spory řeší velmi zdlouhavě a bohužel pro nás s nejistým výsledkem,“ zoufá si starostka.

Další část pozemků patří dokonce soukromým subjektům a velké emoce před časem vyvolala u zdejších obyvatel zpráva o zvažované výstavbě energetického centra v těsném sousedství bytových domů na jednom z těchto pozemků. „Podle posledních informací investor hledal jinou lokalitu a našel ji v průmyslové zóně u Šakvic, což navrhovali i zdejší občané na společné schůzce. Podle prvních odhadů se tam centrum vejde a nyní se zjišťují podrobnosti, jako je je zasíťování, technologie a další,“ vyloučila starostka možnost, že by centrum přece jen vyrostlo u Herbenovy farmy. -nov-

 

 

odebírejte přes RSS