Mít tak elán jako Klub historie a vlastivědy

30. 1. 2020 · 1 minuta čtení · 11 fotografí
Téma Kultura
Samotný název Klub historie a vlastivědy zní mnoha lidem poměrně nudně a nezáživně. Obzvláště když dodáte, že věkový průměr jeho 220 členů je kolem šedesáti let. Kdybyste však ve středu 29. ledna odpoledne zašli do přednáškového sálu kina na jejich výroční schůzi, nevycházeli byste z údivu nad tím, jak různorodé aktivity organizují a hlavně jak si každou z nich vychutnávají a užívají.

Předseda klubu Dušan Průdek v průběhu odpoledne shrnul uplynulý rok a členové vzpomínali na nejkrásnější zážitky, mezi které patří především zájezdy po krásách Česka. V uplynulém roce jich bylo sedm a mezi cílovými destinacemi byly například zámky Hluboká nad Vltavou a Konopiště, klášter v Sázavě s města České Budějovice, Kunín a Jičín. "V Jičíně jsme navštívili expozici generála Ernsta Gideona von Laudona a také výrobnu klobouků, takže jsme to měli i s takovou módní přehlídkou, kterou ocenily zejména dámy."

V osmi přednáškách, které vždy plně zaplňují přednáškový sál kina se podívali do současné Číny i historických Čech, ochutnali speciality exotické kuchyně a často si k sobě zvou bratra Františka z kláštera v Rajhradě, který si vždy připraví nějaké originální téma. "On je to vlastně vystudovaný pedagog, učitel dějepisu a má neskutečný náboj. Uspořádal třeba na škole výuku dějepisu pro rodiče nebo do hodin chodí v historických kostýmech, což má ohromný úspěch." 

V loňském roce klub oslavil dvě významná výročí. "Bylo tomu loni deset let od prvního Tábora na stará kolena a pět let, co se scházíme v tančírně, tak jsme to všechno řádně oslavili a spanilou jízdou jedeme dál. Samozřejmě za ten rok se nám zvýšil i průměrný věk členů, takže musíme volit takové aktivity, abychom to všichni zvládli, ale těšíme se na každé společné setkání." -nov-


odebírejte přes RSS