Musica da camera Brno předvedla koncert skladeb Zdeňka Krále

23. 11. 2017 · 1 minuta čtení · 4 fotografie · 1 video
Téma Kultura

Ve středu 22. listopadu přijel do Hustopečí smíšený komorní sbor Musica da camera Brno v rámci svého turné Tří královských koncertů. Sbor většinou zpívá a hraje v sestavě do 24 lidí, v kostele sv. Václava se představilo 18 členů souboru. „Působíme na hudební scéně už více než 20 let. Nyní ovšem na turné vystupujeme v obměněné sestavě,“ řekl sbormistr a dirigent Martin Franze.
Členové sboru jsou aktivní i v jiných komorních souborech, společně se setkávají na zkouškách pravidelně jednou týdně, v případě zkoušení náročnějšího repertoáru i častěji. Nyní se věnují kompozicím současného skladatele Zdeňka Krále. „Zdeněk pro nás na tento koncert připravil dvě premiéry - Panis angelicus a Ave Maria. Hlavním bodem programu je jeho Missa brevis,“ doplnil Franze. 


Zdeněk Král komponuje také divadelní a filmovou hudbu. Pro sbor Musica da camera Brno složil celý večerní program. „Je to syntéza současné a staré hudby, protože texty vybízejí k tomu, aby písně zněly liturgicky. Ale jsou tam i prvky minimalismu, jazzové harmonie a populární hudby,“ vysvětlil Král.
Skladatel je i skvělý klavírista. Do širšího povědomí se dostal díky televiznímu pořadu Hýbánky nebo spolupráci s Tomášem Matonohou. „Sám pro sebe si píšu klavírní skladby a každý rok si připravuji novou desku,“ dodal Král.
V Králových skladbách plně vyniklo nadání talentovaných zpěváků a hudebníku sboru Musica da camera Brno a pro všechny přítomné byl koncert velkým zážitkem. 

-ves-

odebírejte přes RSS