Muzeum otevřelo stálou expozici Osvobození 1945

18. 4. 2018 · 2 minuty čtení · 13 fotografí · 1 video

Městské muzeum a galerie Hustopeče má za sebou jeden z vrcholů tohoto roku. V pondělí 16. dubna, 73 let po osvobození města Rudou armádou, otevřelo novou stálou expozici věnovanou tomuto tématu - Osvobození 1945. Velkou část výstavy tvoří militaria, která celoživotně sbíral Josef Babáček. „Cesta k expozici byla spletitá. Vlastimil Schildberger, velký znalec militarií druhé světové války, mě poprosil, zda bychom neuchovali unikátní sbírku pana Babáčka z Morkůvek. Byli jsme zaskočeni, protože naše budova byla naprosto zaplněná,“ vysvětlila vedoucí muzea Soňa Nezhodová.


Muzeum nakonec nalezlo místo v jednom ze skladů, který v minulosti sloužil jako stáje. Prostor se náročně adaptoval do současné podoby. Za jeho výtvarně-architektonickým řešením stojí architekt Jiří Šťasta, který se snažil toto těžké téma uchopit tak, aby mohly informace čerpat i děti. „Vycházel jsem z idee, že prostor bývalých stájí je rozdělený jako by vlnou krystalických tvarů. Cílem bylo naznačit příběh, který se při osvobozování Hustopečí odvíjel, vlna procházející místností vytváří pomyslnou frontu. Často sem chodí děti ze škol, proto jsem se snažil, aby výstava byla zajímavá pro ně i pro dospělé,“ uvedl Šťásta.
Výstava je zasazena do kontextu osvobozovacích bojů během Bratislavsko-brněnské operace. „Část je věnovaná okupaci Hustopečí, hrdinům – rudoarmějcům, kteří se podíleli přímo na osvobozování, následuje smutný epilog – hřbitov Rudé armády. Pamětníci a znalci militarií si přijdou na své. Myslím si, že expozice je mnohovrstevná a každý si v ní najde téma, které ho osloví,“ řekla Nezhodová.
Vystavená militaria pochází ze sbírky Josefa Babáčka. Muzeu daroval 144 předmětů, k vidění je pouze výběr, zbytek si mohou badatelé prohlédnout v depozitáři. „S výstavou jsem nadmíru spokojený. Původně jsem měl obavy, ale po prvním zhlédnutí na mě zapůsobila velmi hezky,“ chválil výsledek Babáček. Prvním předmětem ve sbírce byla přilba. „Pochovával jsem v lese ruského vojáka, jeho přilbu jsem si nechal na památku,“ vzpomínal.
Celá expozice je doplněná dokumentem, který natočil režisér Roman Zmrzlý: „Film je pojat jako doplňkový zdroj informací, kterým provází tři průvodci: veterán Ján Novenko a historici Soňa Holečková a Vlastimil Schildberegr. Spojovací prvek vytváří animace na mapě, aby mohly například školní děti pochopit taktiku Rudé armády.“
Novou výstavu můžete navštívit od pondělí do pátku, v době od 9 do 16.30 hodin. Počítejte s polední pauzou, která trvá od 12 do 12.30 hodin. V neděli je Městské muzeum a galerie Hustopeče otevřeno od 14.30 do 17.30 hodin.

-ves-

 

odebírejte přes RSS