Nádvoří domu U Synků zdobí nová socha

1. 6. 2023 · 2 minuty čtení · 18 fotografí · 1 video
Téma Z města

Dlouho nebylo nádvoří domu U Synků tak zaplněné lidmi, jako ve čtvrtek 1. června dopoledne. Milovníci historie i umění si nenechali ujít slavnostní odhalení nové dominanty prostoru – téměř dva metry vysoké sochy královny Elišky Rejčky.


Sochu s fontánou a liliemi navrhla a ztvárnila u příležitosti 700. výročí zakoupení města Hustopeče právě touto panovnicí polská umělkyně Ewa Ross-Baczyńská. „Už jsou tomu dva roky, kdy nám na mysli vyvstala myšlenka zkulturnění tohoto prostoru, později jsme ji více zaměřili právě na blížící se výročí. Hledali jsme autora, který by reflektoval a podtrhl zdejší unikátní prostředí. Líbila se nám práce vynikající polské výtvarnice Małgorzaty Chodakowske, která nás ale seznámila se svou kolegyní Ewou Ross-Baczyńskou. Ewa je se svým bratrem autorkou například modlitby růžence v poutním místě v Čenstochové. Právě ona vymyslela ten koncept, který tu dnes vidíme. Ihned se nám zalíbil a v podstatě se dál už jen detailovalo. Nejvíc jsme propracovávali obličej, který prošel několika obměnami, až se autorka rozhodla použít pro sochu obličej své vlastní maminky. Aniž jsme to tušili, právě tato varianta se nám zdála nejvýstižnější. A dnes nás trochu mrazí v zádech, protože Ewa Ross Baczyńská tu s námi dnes nemohla být z toho důvodu, že právě její maminka vážně onemocněla. Skrze tvář naší Elišky ji tu ale máme,“ prozradila hlavní koordinátorka projektu Soňa Nezhodová vedoucí Městského muzea a galerie Hustopeče.

Samotnému odhalení sochy předcházelo ztvárnění života královny Elišky studenty místního gymnázia, které divákům připomnělo, čím byla pro Hustopeče i celou zemi tak výjimečná. „Eliška Rejčka nebyla královnou v tom smyslu, že by opravdu vládla. Byla ale manželkou dvou českých králů, a to ve velmi komplikované době. Po meči vymřeli Přemyslovic a na trůn nastoupili Lucemburkové. Eliška zastávala důležitou roli jakési spojovatelky. Byla osobou, která dokázala usměrnit nejdříve Přemyslovce a později českou šlechtu, protože jejím posledním partnerem byl Jindřich z Lipé, nejvýznamnější český šlechtic,“ vysvětlil historické souvislosti ředitel Státního okresního archivu ve Vyškově Karel Mlateček.

Slavnostní odhalení bylo naplánováno přesně na den, kdy Eliška Rejčka darovala Hustopeče a další obce nově vznikajícímu cisterciáckému klášteru na Starém Brně. Proto se velké výroční oslavy konají i přímo v Brně. „Na Špilberku jsou od dnešního dne vystaveny originály těch listin, kterými darovala Hustopeče klášteru, čímž je vlastně doložena zpráva o tom, že se začíná se stavbou kláštera. Na výstavu se chystáme s muzejním spolkem a vřele ji doporučuji každému, protože tyto listiny mají nevyčíslitelnou hodnotu a vystavují se opravdu jen velmi výjimečně,“ pozvala vedoucí muzea.

Bronzová socha v Hustopečích je trvalým odkazem na tuto historickou událost a jak někteří účastníci slavnostního dopoledne podotkli, čeká už jen na nějakou legendu, která ji bude, stejně jako jiné podobné sochy, obestírat mlhou tajemství. Okolí sochy s kašnou a liliemi pak muzeum zamýšlí využít k menším kulturním a vzdělávacím akcím. -nov-

odebírejte přes RSS