Prevenci kybernetických útoků osvětlí přednáška

20. 2. 2020 · 2 minuty čtení · 1 fotografie · 1 video

Internet se stal součástí našich životů a neobejde se bez něj žádná firma ani domácnost. Ruku v ruce s jeho růstem však přibývá i kybernetických útoků, které chtějí subjekty poškodit, okrást či získat citlivá data. Své o tom ví nejen velké komerční společnosti, ale i Městský úřad v Hustopečích. 


Kybernetická bezpečnost je čím dál skloňovanější téma. O tom, že se útoky hackerů nevyhýbají ani menším institucím se přesvědčil i Městský úřad v Hustopečích. „Ze soboty na neděli 21. prosince loňského roku u nás došlo, stejně jako například v OKD nebo několika dalších institucích, k masivnímu phishingovému útoku, při kterém bylo zakryptováno velké množství dat, a z toho důvodu jsme byli tehdy nuceni celý úřad neprodleně uzavřít,“ vysvětlil tajemník úřadu Pavel Michalica.

Phishingový útok je forma kybernetického podvodu, jehož principem je zasílání podvodných e-mailů ze zdánlivě důvěryhodných či známých adres. Obsahují však zavirované přílohy, po jejichž otevření dojde k zakryptování dat a jejich obnovení je následně podmíněno výkupným. „Většinou jde o to, že když útočníkům zašlete požadovanou částku definovanou v bitcoinech, tak vám pošlou klíč ke zpětnému obnovení dat. K tomu jsme nepřistoupili, protože jsme měli stoprocentní jistotu, že všechna data máme zálohovaná. Proto byl také úřad schopen do týdne opět naplno fungovat, aniž by se jakákoliv data dostala ven. V průběhu loňského roku jsme totiž udělali potřebná opatření pro tyto případy, a to se nám vyplatilo, takže občanů se to dotklo pouze tak, že po dva dny mezi svátky byly omezeny služby. V současné době je již vše v pořádku a chystáme podklady pro podání trestního oznámení na neznámého pachatele,“ popsal celou situaci před vánočními svátky Michalica.

Přestože zaměstnanci městského úřadu jsou v kybernetické bezpečnosti proškolováni, přivedl tento útok vedení města k myšlence větší osvěty, a to i mezi veřejností. První přednášku o mediální obezřetnosti a kritickém myšlení si mohou zájemci vyslechnout už koncem března. 

52554

„Možností, jak se v této oblasti vzdělávat je samozřejmě několik, nicméně my jsme tuto přednášku sami absolvovali a myslím si, že je vhodná pro všechny věkové kategorie, přestože ji pořádá nadační fond Lepší senior a je tedy určena převážně pro starší ročníky. Domluvili jsme se ale tak, že dopoledne problematiku vyslechnou studenti ze škol, odpoledne senioři a navečer i zájemci z řad veřejnosti. Věřím, že každé věkové skupině má co nabídnout,“ pozvala starostka Hana Potměšilová. -nov-

odebírejte přes RSS