Příjemci některých dávek nemusí dokládat příjmy ani náklady

1. 4. 2020 · 1 minuta čtení
Téma Z města

Úřad práce České republiky informuje, že příjemci příspěvku na bydlení a přídavku na dítě nemusí dokládat příjmy ani uhrazené náklady za uplynulý kvartál.  

Momentálně se jedná o podklady za 1. čtvrtletí roku 2020. V uplynulém týdnu Vláda ČR schválila dočasné změny, které reagují na mimořádná opatření v souvislosti s COVID-19. Jedná se o návrh zákona o některých úpravách v oblasti dávek státní sociální podpory a příspěvku na péči v souvislosti s nouzovým stavem při epidemii v roce 2020. 

Nyní obě komory Parlamentu ČR budou ve stavu legislativní nouze o tomto návrhu jednat. Pokud jej schválí, bude ještě nutný podpis prezidenta republiky. S ohledem na chystané změny není tedy nutné v tuto chvíli chodit osobně na ÚP ČR ani zasílat podklady jinou cestou.

Doporučujeme klientům vyčkat. Ve schvalovacím procesu je dočasná změna zákona, která vše zjednoduší. Navrhuje se zrušit pro 2. čtvrtletí 2020 povinnost dokládat příjmy a náklady na bydlení pro přídavek na dítě, příspěvek na bydlení a zvýšení příspěvku na péči. ÚP ČR bude primárně vycházet z údajů, které má k dispozici. Dávky pro čtvrtletí duben, květen, červen tak budou automaticky vyplaceny ve stejné výši jako za minulý kvartál (leden, únor, březen),“ sděluje ředitelka Odboru nepojistných sociálních dávek Generálního ředitelství ÚP ČR Zdeňka Cibulková.

Pokud se během prvních 3 měsíců letošního roku lidem pobírajícím tyto dávky snížily příjmy nebo se zvýšily náklady na bydlení, a mají nárok na zvýšení dávky, mohou tyto změny doložit, jakmile to bude možné. ÚP ČR to zohlední od měsíce, ve kterém tuto informaci dostane, jak už bylo uvedeno ve společné tiskové zprávě MPSV a ÚP ČR ze dne 26. 3. 2020.

Celá zpráva ke stažení a tisku ZDE.

-nov-


odebírejte přes RSS