Přiťuknout mladým vínem přišel rekordní počet návštěvníků

14. 11. 2017 · 2 minuty čtení · 1 video
Téma VínoKultura

Oslavy svatomartinských vín a husí letos připadly na sobotu 11. listopadu, přesně na svátek svatého Martina, kdy se podle staré vinařské tradice smí poprvé přiťuknout mladým vínem.
Na Dukelském náměstí byly pro milovníky vinného moku připraveny vzorky od 15 vinařů z okolí, v téměř 1600 lahvích. Jednalo se o degustaci šesti odrůd: Müller Thurgau, Muškát Moravský, Veltlínské červené rané, Zweigeltrebe, Modrý Portugal a Svatovavřinecké. Nabízená vína urazila dlouhou cestu, aby mohla být označována jako svatomartinská. „Vinaři museli svá vína přihlásit, poté je čekalo kolo hodnocení. Pokud dobře dopadlo, tak mohou své víno označovat jako svatomartinské. Tyto odrůdy jsou sbírané hodně brzy, aby byly čisté a použitelné už v období tohoto svátku. Jejich chuť předesílá to, jaký bude ročník vína bývají velmi svěží,“ řekla produkční Petra Otřísalová ze Stálé vinařské expozice.
Před jedenáctou hodinou se náměstí zaplnilo zvědavci, kteří netrpělivě vyhlíželi příchod svatého Martina. Úvodního slova se ujala starostka města Hana Potměšilová a nechyběli ani zástupci z řad Martinů. „Máme nejlepší svátek. Víno a husa! Nic lepšího ani nejde vymyslet,“ prohlásil vinař Martin Beránek.


Svatý Martin ani tentokrát nezklamal. V 11 hodin a 11 minut dorazil na bílém koni, doprovázený početnou družinou. „Sníh vám sice nevezu, ale za to vám přináším lahve svatomartinského vína. Zvedněme číše a připijme na další vinařský úspěšný rok,“ vítal přítomné davy. Společnost mu dělaly i Podzimní a Zimní královna, které si nad sklenkou mladého moku předaly vládu.
Zbytek dne se nesl ve znamení uvolněné zábavy, kterou zpříjemňovala cimbálová muzika. Na prázdné žaludky čekalo svatomartinské menu ve stanu i v místních restauracích. A jak chutnalo návštěvníkům mladé víno? „Víno je dobré, ale chce to dozrát. Bude dobré o Vánocích,“ řekl jeden z návštěvníků. „Na oslavy svatomartinského chodíme od začátku pořádání akce, protože nám tato vína chutnají,“ dodal další. Zkrátka nepřišli ani ti, kteří upřednostňují vína starších ročníků. Mohli navštívit otevřené sklepy ve vinařské uličce Na Hradbách.

-ves-

odebírejte přes RSS