Pro Betlémské světlo si letos budete muset přijít sami

17. 12. 2020 · 1 minuta čtení · 5 fotografí
Téma Kultura

V Hustopečích jsme již několik let zvyklí na to, že místní skautské oddíly roznáší po městě Betlémského světlo. Letos je však bohužel všechno jinak.

Plamínek zažehnutý v Betlémě, kde se podle křesťanské tradice narodil Ježíš Kristus, bude kvůli bezpečnostním opatřením od pondělí 21. prosince k dispozici v předsálí hlavního vchodu kostela sv. Václava na Dukelském náměstí, kde si od něj může každý přijít zapálit svou svíci a odnést si tento novodobý symbol míru domů.

Čeští skauti si pro něj tentokrát kvůli pandemii koronaviru nejeli do Vídně, ale v neděli ráno jej jej převzali na hraničním přechodu Mikulov-Drasenhofen od svých rakouských kolegů. Ještě týž den jej převzal i brněnský biskup Vojtěch Cikrle v katedrále sv. Petra a Pavla. Právě odtud přivezou hustopečští skauti Betlémské světlo i k nám.

Myšlenka šíření předvánočního pokoje a míru vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do téměř třiceti zemí světa. Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se jeho rozdávání stalo součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. K nám se Betlémské světlo dostalo až po pádu čtyřicetileté komunistické vlády a v rukou exilových skautů putovalo v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze. 

-nov-
Foto: Filip Fojtík

odebírejte přes RSS