100 let republiky. Projekt nádražky nadchl děti i učitele

25. 10. 2018 · 2 minuty čtení · 7 fotografí · 1 video

ZŠ Nádražní se vrátila v čase o sto let zpět. U příležitosti všeobecných oslav výročí vzniku Československa si jako téma svého projektového dne zvolila právě toto významné výročí a připravila originální interaktivní prezentaci s názvem 100 let republiky. 


Každá třída měla svůj vlastní projekt, někdo to pojal jako zmapování sta let sportu, sta let hraček, sta let automobilismu apod. Ty nápady byly různé a jsem moc ráda, že se to podařilo dotáhnout až do té dnešní podoby, kdy si děti vlastně vzájemně prohlédnou své výtvory a něco nového se dozví, představila výstavu ředitelka školy Iva Matějíčková.

První myšlenka tohoto projektu vznikla již o prázdninách a s prvním školním dnem tak jednotlivé třídy mohly začít připravovat své společné dílo. Dali jsme tomu nějaký jednotný styl, ale učitelé už si sami vymýšleli témata i zpracování. Když jsme to teď dali všechno do tělocvičny, tak teprve vidíme ten celek a musím říct, že jsme překvapení, kolik materiálu se podařilo sesbírat, doplňuje učitelka a koordinátorka výstavy Eva Siegelová.

Během jednoho dne se tak v tělocvičně vystřídaly všechny třídy a vzájemně si prošly svá stanoviště. Kromě představení tématu si pro ně spolužáci připravili i různé kvízy, dobové aktivity nebo hry. Ty menší děti si to spíš jenom prochází, koukají a dívají se, protože pro ně je to ještě takové náročnější, ale ti starší žáci se do toho opravdu zapojili naplno a myslím, že to všechny bavilo, dodává Siegelová.

Vrcholem dne pak byla zcela jistě secvičená spartakiáda, která neodmyslitelně patří k pohnutým dobám před revolucí. Dívky ji secvičovaly několik týdnů a přiznaly, že to nebylo vůbec jednoduché. Dívaly jsme se na záznamy, hodně jsme se to snažily odkoukat, aby to vypadalo opravdově. Užily jsme si u toho spoustu srandy a škoda, že nás nebylo víc, aby to mělo ten správný efekt, popisuje jedna z žákyň.

Samotné děti asi plně nedocenily atmosféru výstavy, ale starší ročníky musely zatlačovat slzu dojetí, když jim vystavované exponáty nebo aktivity připomněly dobu jejich dětství a mládí. Já si myslím a doufám, že to v těch dětech něco zanechá, uzavírá Siegelová.

Jaké vědomosti si děti z vlastnoruční výstavy odnesly, na to se podívejte v reportáži. -nov-

 

odebírejte přes RSS