První sociální dům pro seniory je otevřen

13. 8. 2020 · 2 minuty čtení · 11 fotografí · 1 video
Téma Z města

Ve čtvrtek 13. srpna byl slavnostně otevřen bytový dům pro seniory a hendikepované. Bytové jednotky se začaly stavět v květnu roku 2018 a jeho dokončení je očekáváno dlouhým seznamem zájemců, kteří si byty mohli během slavnostního dopoledne i prohlédnout.


Úsměvy na tvářích, vůně čerstvé výmalby a zástupy zvědavců byli k vidění ve čtvrtek 13. srpna u dvou nových budov Podporovaného bydlení v ulici Žižkova. První z nich, která je určena seniorům nad 65 let a osobám, které pobírají příspěvek na péči je hotová a dočkala se slavnostního otevření. „Je to dům, který má pomáhat seniorům s pohybovými problémy. Tím, že se nastěhují do plně bezbariérového domu, tak jim prodlužujeme samostatný život, kdy nepotřebují pomoc nikoho jiného, protože ten prostor jim to dovoluje,“ neskrývala radost z dokončené investice starostka Hana Potměšilová.

Stavba jedenácti malometrážních bytů vyšla na 15 milionů korun a dotace od Ministerstva pro místní rozvoj pokryla téměř polovinu - na každý byt to bylo 600 tisíc korun. „Je to budova se dvěma podlažími a podkrovními byty. Všechny bytové jednotky jsou v podstatě stejné, rozlohu mají okolo 35 metrů čtverečních. Jen jeden je dvoupokojový. Každý byt má kuchyňskou linku, koupelnu, předsíň a komoru v chodbě. V přízemí je pak společná kolárna a samozřejmě je tu i výtah,“ popsal stavbu investiční technik Radek Krušina.

Už nyní je jasné, že zájemců je přetlak, proto na nejbližším jednání rady města budou schváleny kritéria, na základě kterých se budou jednotlivé byty přidělovat. „Bude v nich zohledněno místo trvalého pobytu, věk nebo potřebnost. Své vyjádření připojí i sociální komise, ale definitivní rozhodnutí bude mít Rada města Hustopeče. Formuláře žádostí jsou k dispozici na webu města nebo u nás v kanceláři na Penzionu pro seniory. K vyplněné žádosti je potřeba připojit potřebné dokumenty, jako je čestné prohlášení o nevlastnění nemovitosti, doklad příjmech za rok 2019 nebo průkaz totožnosti,“ seznamuje s průběhem řízení vedoucí Penzionu pro seniory Monika Trčková.

Druhá budova Podporovaného bydlení pro rodiny v nouzi je také před dokončením. „U dvojky jedeme podle harmonogramu, takže v září by mělo být zkolaudováno a od října by byla připravena k nastěhování,“ popisuje stav druhé budovy Radek Krušina. 

Domů pro seniory je po celém Hustopečsku nedostatek. Už na podzim začne výstavba dlouho očekávaného Domova důchodců a domova se zvláštním režimem. „Ten už bude určený pro seniory s daleko většími problémy fyzického i psychického rázu, kteří potřebují buď částečnou nebo plnou péči. Podle mých posledních informací se právě vybírá zhotovitel stavby. Do výběrového řízení se přihlásilo devět firem a počítá se s cenou okolo 110 milionů korun,“ informuje starostka o krajské investici, jejíž realizace je plánována ještě v tomto roce. -nov-

odebírejte přes RSS