Silné reči pobavily zaplněný kinosál

27. 9. 2023 · 3 minuty čtení · 6 fotografí · 1 video
Téma Kultura
Stand-up komedie je forma komického vyjádření, která se v dnešní době díky své aktuálnosti a autentičnosti těší velké oblibě. To se potvrdilo už minulý rok v listopadu, to místní společenský dům navštívila populární komička Simona Salátová, a jinak tomu nebylo ani minulou neděli, kdy do našeho kina dorazila čtveřice slovenských komiků z uskupení Silné reči, kterou tvoří téměř dvacítka dobře známých bavičů včetně zmíněné Simony.


Silné reči se do takové podoby, v jaké je známe dnes, dali v roce 2010. Tento rok tedy slaví už 13 let na scéně. „Konkrétně toto spáchal celé Janko Gordulič, který dal tu skupinu dohromady. Jsme z různých koutů Slovenska, s tím, že tedy víceméně všichni žijí v Bratislavě. Jano to v podstatě podchytil jako fungující firmu. Máme fantastické producenty, dodávku, odvozy, ubytování, takže naše práce je napsat ten materiál a učinit ho vtipným a ono celé to už pak nějak funguje jako takový pěkně namazaný stroj,“ odhaluje fungování Silných rečí známý Jakub „Zitron“ Ťapák.

Každý set je jedinečný. Ať už prezentací a osobností daného řečníka nebo tématem, které ve svém stand-upu zrovna rozebírá. Jak sami komici přiznávají, každý na to jde po svém.„Já si třeba zapisuji každodenní situace a věci, které mě rozesmějí, když vidím nějaký nápis, billboard, ve zprávách…. někdy z toho něco vznikne, někdy je to i vtipné, někdy to vtipné není, tak se to třeba přepíše a je. Ale já si myslím, že tohle platí víceméně pro všechny komiky. Jsou to věci a situace ze života,“ vysvětluje proces vzniku komických textů komik Ťapák. „Většina z nás jsou observační komici, to znamená, že reflektujeme věci, které se nám staly, nebo se staly našemu okolí, nebo jsme zažili někdy v minulosti,“ potvrzuje kolega Michael Szatmary.

Komici tvořící Silné reči už jsou dobře ostřílení, vědí, jak zareagovat na publikum a na pódiu se cítí jako doma. To potvrdili také hustopečští diváci, kteří je odměňovali upřímným smíchem a potleskem. Talent pobavit je však potřeba trénovat – všem začínajícím komikům slovenští baviči doporučují zkoušet, nepolevovat a v tom nejhorším případě se zkrátka trochu ztrapnit. „I naše Silné reči nabízejí začínajícím komikům si stand-up vyzkoušet. Máme takzvaný OpenMic, kde každý, kdo má zájem, dostane tři minuty a publikum rázem rozhodne o tom, zda se má stand-upu věnovat dál nebo na to není stavěný. Za poslední rok takto publikum a pak i náš Janko rozhodl a my teď čtyři nové komiky, kteří jsou výborní,“ shodují se komici Ťapák i Szatmary.

Stand-up komici ze Silných rečí jsou na Slovensku známou firmou, své jméno si však rozhodně vydobyli i u nás, v České republice. Ačkoliv jsou si naše národy velice podobné, v reakcích na své vystoupení pozorují značné rozdíly.„Rozdíl tam samozřejmě je, my moc rádi vystupujeme na Moravě a v Čechách, protože tady je publikum velmi přející, chce se bavit a rozumí našemu humoru navzdory tomu, že jsme z jiné země. Nejlepší vystoupení jsou v posledních letech opravdu v Čechách a na Moravě. Slovenské publikum už nás zná dobře, je rozmazlené, ale tady je to stále ještě radost,“ usmívá se Michael Szatmary a děkuje za pozvání do Hustopečí. -slam-

odebírejte přes RSS