Skvostná Iva přivezla do Hustopečí Božskou Sarah

13. 6. 2019 · 2 minuty čtení · 4 fotografie
Téma Kultura

V pondělí 10. června patřil sál hustopečského Kina divadelnímu představení Božská Sarah. S úspěšnou inscenací pražského divadla Kalich přijeli do Hustopečí Iva Janžurová a Igor Orozovič. Hra pojednává o posledních dnech slavné francouzské herečky přelomu století. Osou příběhu je zapisování vzpomínek, a tak se děj přenášel ze žáru slunce na pláži u rezidence na bretaňském pobřeží do osudových míst, kterými si hlavní hrdinka prošla. Z kláštera, kam ji matka dala na vychování, byl za chvíli její soukromý vlak při cestách naturné po Americe. Zatímco Sarah zůstala po celou dobu sama sebou, její oddaný komorník Pitou se víceméně nedobrovolně ocital v rolích hereččiných životních souputníků, z matky se přerodí v matku představenou, Sářina manžela i hereckého agenta. V závěru hry vede v roli Oscara Wilda s rozmarnou dámou vynikající dialog o smyslu života. 

Většinu představení strávila Iva Janžurová na invalidním vozíku, protože Sarah Bernhardt posledních pár let žila bez amputované pravé nohy. Tím více však byla zdůrazněna síla osobnosti a nezkrotný temperament, se kterým Bernhard zvládala všechny nesnáze života, od krutých odsudků vlastní matky, přes závislost milovaného manžela na opiátech až po současný strach ze smrti.
 „Do té role vkládám všechny svoje možné zkušenosti. Všechny různé peripetie, které si Sarah vyvolává, si můžu připodobnit ke svým životním zkušenostem, je to cesta ke zjednodušení té předstírané pravdy,“ přiblížila vlastní hereckou metodu Janžurová. Pochválila i svého mladého kolegu: „Igor mě vždycky ochotně přišel na pomoc, když mi náhodou uklouzla nějaké větička.“
Slova uznání herečka směřovala i divákům.„My jsme se báli tady toho prostoru, ale nakonec se nám tady krásně hrálo. Takováhle malá scéna nás potkala zatím jenom v Paříži, kam jsme se Sarah rozjeli zahrát. Tady se ale hrálo velmi dobře. Asi akustika je velmi dobrá a pak ještě publikum bylo dobrý, takový citlivý, chytrý, tichý, vnímavý, fakt dobrý publikum. Jsem moc ráda, že poslední Sarah sezóny dopadla tak krásně!“ zhodnotila na závěr Janžurová.

-kam-

 

odebírejte přes RSS