Slavnosti mandloní a vína vypuknou za měsíc

22. 2. 2018 · 2 minuty čtení · 1 fotografie · 1 video
Téma Kultura

Hustopečské mandloňové sady nyní leží pod sněhem, ale přípravy na Slavnosti mandloní a vína jsou už v plném proudu. Největší jarní událost se bude konat v sobotu 24. března tradičně na čtyřech hlavních místech: na Dukelském náměstí, v mandloňových sadech, v domě U Synků a ulici Na Hradbách.
„Do mandloňových sadů povedou z hustopečského náměstí tři trasy dlouhé sedm, jedenáct a osmnáct kilometrů. Turistům nabídne po cestě občerstvení Ovčí bar, ve kterém si můžou pochutnat na opečeném špekáčku a dalších drobných pochutinách. Delikatesy z mandlí zase ochutnají ti, kteří dorazí k rozhledně,“ uvedla vedoucí marketingu a kultury Jana Hrádková. Pro zájemce jsou na trase opět připraveny zastávky, kde mohou plnit různé úkoly, za které na ně na rozhledně bude čekat zasloužená odměna v podobě mandlovice nebo solených mandlí a překvapení pro děti.


Dalším hlavním dějištěm bude ulice Na Hradbách, kde otevře své sklepy 13 místních vinařů. Pro návštěvníky budou mít připravený program i občerstvení. Sedm dalších vinařů otevře stánky na nádvoří domu U Synků, kde dobrou náladu podpoří cimbálová muzika. V městské galerii v domě U Synků bude zdarma ke zhlédnutí výstava pedagoga a studentů ateliéru Design oděvu z univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, na které představí oděvy a šperky inspirované tradiční lidovou kulturou.
Program na Dukelském náměstí bude mít v tomto roce úplně nový ráz zaměřený na gurmánské zážitky v podobě ochutnávek mandlových pokrmů. „Na návštěvníky budou čekat kuchařské show, soutěž jedlíků, vystoupí děti z mateřských škol i folklórního souboru Krajcárek. Kulturní program doplní kapely Hrdza a Red Socks Orchestra,“ uvedla Hrádková.
V letošním roce bude vstup na Dukelské náměstí zpoplatněn. Na místě bude stát 100 korun, v předprodeji 80 korun. Děti do patnácti let mají vstup zdarma, senioři a studenti zaplatí 50 korun. „Vstupné zahrnuje celý program, každý návštěvník obdrží materiály s programem, mapu vycházky mandloňovou stezkou na rozhlednu a kartičku na plnění úkolů během cesty na rozhlednu,“ řekla Hrádková. Navíc každý platící návštěvník získá recept, který kuchař Petr Erin Kováč uvaří v rámci jedné z jeho kuchařských show přímo na pódiu. „Věřím, že program je nastavený tak, že si vybere každý. Ať už dáváte přednost kultuře, turistické vycházce nebo chcete ochutnat mandlové menu v restauracích, gastrozóně na náměstí nebo výborná vína místních vinařů,“ dodala.
Přivítat jaro jezdí každoročně na Slavnosti mandloní a vína tisíce lidí, což s sebou přináší určitá dopravní omezení. „Počítáme se záchytným parkovištěm u společnosti Agrotec, od kterého bude na náměstí jezdit kyvadlová doprava. Budeme se snažit, aby vše probíhalo bez komplikací, abychom si Slavnosti mandloní a vína všichni užili,“ uzavřela Hrádková.

-ves-

  25289

odebírejte přes RSS