Slavnosti vrcholí. Polárníci přivezli burčákové nanuky

3. 10. 2016 · 2 minuty čtení · 13 fotografí

 Třetí den Burčákových slavností nabídl bohatý program pro milovníky bouřlivého moku, řemesel, dobré hudby, recese i pro naše nejmenší.

Od rána zaplnily Dukelské náměstí stánky řemeslného jarmarku, kde se návštěvníci mohli podívat pod ruky kováři, do staročeské krčmy nebo se zastavit ve zvěřinci.

Na hlavním pódiu se o zábavu postarala středověká a renesanční hudba nebo ukázky historických tanců a hodinu před polednem zasedala Burčáková unie. Letos pod svá křídla přijala další dva nové členy – Velkou Bíteš a Liberecké království. Recesistický státní útvar už tak čítá 64 členů, více než 600 tisíc obyvatel a rozléhá se na území šesti států a tří kontinentů.

Letos se také poprvé vyhlašovala Misijní stanice roku. Prvenství pro rok 2016 získaly Benátky nad Jizerou. Vyhrály díky novému názvu jedné z jejich ulic – pod zámkem se jim vine Burčáková ulička.

Novinkou bylo také udělování Burčeliho ceny. Za umění, chemii i politiku ji získal Rudolf Poslušný. Zasloužil si ji díky dlouholeté propagaci burčáku, vína a mandlovice.

Historický průvod i burčákové nanuky

Zasedání unie vystřídala jarmareční kapela Švejk band, poté folklórní pásmo v podání dětí z hustopečských mateřských škol a z Folklórního souboru Hanýsek ze Šakvic a potom už se oči všech přítomných upřely na historický průvod. Šli v něm rytíři, středověké dámy, zástupci Burčákové unie, Horenská rada, zástupci cechů i početný zvěřinec.

Cechy se představily také v rámci pásma Laškovně i vážně o víně a historii. Letos k tradičním švadlenám, květinářkám, pekařům, kovářům, řezníkům a kurtizánám přibyli i myslivci, žebráci a kuchaři.

Před početné obecenstvo předstoupilo i Podzemní vojsko, které předvedlo svůj tanec na zastrašení nepřítele, a překvapením byl příchod 1. Burčákové polární výpravy, jejíž členové rozdávali burčákové nanuky.

Koncerty i válení beček

Odpoledne už byl program lákavý hlavně pro milovníky hudby. Na pódiu se vystřídal Junior band z Pohořelic a folkrocková kapela z Valašska Fojti.

Ani letos nechyběla soutěž ve válení beček v ulici Na Hradbách. Její třetí ročník se mohl chlubit rekordní účastí žen.

Nezapomněli jsme ani na ty nejmenší

Nejmenší návštěvníci se mohli pobavit pod šapitó pod starou poštou, kde na ně čekala divadelní představení, malování na obličej, historický kolotoč, hry a soutěže. Lákaly je i šermířská klání, pohádka nebo klauniáda na Malé scéně na nádvoří domu U Synků. Jejich rodiče tam zase mohli ochutnat vína regionálních vinařů.

Slavnosti ale ještě nekončí

Počkejte si ještě na koncert Jaroslava Uhlíře a kapely No Name!

FOTOGALERIE

(Text a foto: Jana Rozková)

odebírejte přes RSS