Svatý Martin se vrátil do Hustopečí a přilákal davy

15. 11. 2021 · 2 minuty čtení · 16 fotografí · 1 video
Téma KulturaVíno

Přestože Hustopeče byly v loňském roce jediným městem v celém Česku, kam zavítal svatý Martin na bílém koni, obdarovával tehdy výhradně pracovníky v první linii. V letošním roce už bezpečnostní opatření dovolila jeho příjezd na Dukelské náměstí a přivítat ho přišlo několik stovek diváků se skleničkou mladého vína v ruce.


Ani sychravé počasí a teploty jen pár stupínků nad nulou neodradily svatého Martina, aby letos v plné parádě navštívil Hustopeče. Stalo se v sobotu 13. listopadu v 11 hodin a 11 minut. 

V letošním roce strašák koronavirových opatření opět obchází všechny akce, proto se i svatomartinské posvícení muselo mírně upravit. „Většinou míváme na náměstí obrovský stan, ve kterém je vlastně všechno. Ale v letošním roce jsme od toho upustili, abychom předešli shromažďování osob na jednom místě, takže jsme zvolili cestu více menších stánků. Vína se nalévají v našich městských stáncích a i pečenou husu si mohou lidé dát ve zvláštním stanu,“ vysvětluje organizační změny produkční akce Karolína Hrnčiříková.

Návštěvníci, kterých na náměstí přišlo několik stovek se brzy a snadno zorientovali a pustili se do ochutnávání svatomartinských vín, což byl po obědě v podobě pečené husy hlavní úkol a cíl odpoledne. „Máme tady celkem 25 druhů vín z 12 vinařství. Svatomartinská vína se nemohou dělat ze všech odrůd, ale jen z těch schválených, které navíc musí projít zvláštní komisí. Dneska tu máme třeba velmi oblíbený Muškát moravský, Müller Thurgau, Svatovavřinecké, Modrý portugal, Zweigeltrebe, Veltlínské červené ranné, najdete tu i klarety, rosé. Myslím si, že ta nabídka je letos velmi bohatá,“ pochvaluje si produkční Hrnčiříková, která vína osobně vybírala a svážela do Hustopečí.

Na jednotlivých stáncích bodovala vína všech odrůd a vypilo se úplně všechno. Kromě ochutnávky vín si návštěvníci mohli projít i řemeslný jarmark. Na menším pódiu u radnice se představil mladý vinař Filip Lutzký a diváky rozparádila a zahřála rodinná sestava Brúčkových ze Základní umělecké školy. V odpoledních hodinách je vystřídala cimbálová muzika Kapric, jejichž zpívání vyprovodilo všechny milovníky mladých vín z náměstí do otevřených sklepů. Tam se hodnotil letošní ročník do pozdních nočních hodin. 

„Mladé víno má své kouzlo. Člověk se raduje z toho, že už je po vinobraní a že to dobře dopadlo. Pro vinaře je to svátek, když vejde do sklepa, projde si ty bečky a těší se, jaký ten ročník bude. Letošní rok byl vinařsky celkem dobrý. Září a říjen byly pro víno perfektní, máme kyselinky a vůbec všechno, co by víno mělo mít, takže si myslím, že letos to bude krásný ročník,“ zhodnotil Pavel Košulič z obnoveného Hustopečského vinařského bratrstva. -nov-

odebírejte přes RSS