Světová elita pod vysokou laťkou opět v Hustopečích

3. 12. 2018 · 4 minuty čtení · 1 fotografie

Už po dvacáté se na konci ledna 2019 sjedou do Hustopečí nejlepší světoví skokané do výšky na mezinárodní halové závody ve skoku vysokém Hustopečské skákání Agrotec 2019. Jubilejní ročník opět nabídne skvělou podívanou a startovní listina se už začíná plnit zvučnými atletickými jmény, které znají diváci z vrcholných atletických událostí ve světě.
„Když jsme před dvaceti lety uspořádali exhibiční závod v rámci oslav první písemné zmínky o městě, netušili jsme, že stojíme u zrodu jedné z nejvýznamnějších sportovních akcí v regionu, která vydrží dvě desítky let bavit zdejší sportovní fanoušky,“ vzpomínal na začátky tohoto závodu jeho ředitel Zbyněk Háder. „Impulsem k tomu, aby se v naší hale skákalo do výšky, byla snaha vidět naživo v akci hustopečského závodníka Jirku Křehulu, který v té době patřil mezi nejlepší české dorostence ve své disciplíně. Postupně se z mítinku stala skvělá tradice a Hustopečské skákání znají nejenom v České republice, ale i v zahraničí. Ve sportovním světě výborně propaguje naše město a u nás pomohl vzniknout atletickému oddílu. Pro naši sportující mládež je velkým vzorem vidět nejlepší světové atlety na vlastní oči. Není určitě náhoda, že historicky nejúspěšnější disciplínou hustopečské atletiky je právě skok vysoký,“ dodal Háder, který je zároveň předsedou oddílu SK Atletika Hustopeče.
Jako tradičně začne Hustopečské skákání již ve čtvrtek 24. ledna 2019 závody žactva. Ty jsou vypsány také jako okresní přebory a první kolo krajských přeborů v této disciplíně. Mezi žhavé kandidáty na některou z medailí budou jistě patřit i naši domácí závodníci jako např. loňská vítězka mezi mladšími žákyněmi Vendula Zemčíková nebo Antonín Klimeš, Denisa Stehlíková, Matěj Hycl, Vojta Prokeš, Jakub Jordán a mnoho dalších. Věříme, že se jim podaří navázat na loňský veleúspěšný ročník.
O dva dny později v sobotu 26. ledna 2019 už bude Městská sportovní hala patřit závodům dorostenců, juniorů a dospělým. „V letošním roce se chceme zaměřit hlavně na kategorii žen,“ prozradil priority pořadatelů ředitel závodu Zbyněk Háder. „Tato kategorie bude opět vypsána jako memoriál olympijské vítězky z Mexika 1968 Mileny Hübnerové. A i když do startu zbývají ještě dva měsíce, už teď projevilo zájem o start v Hustopečích několik zajímavých jmen,“ dodal Háder. Startovat v Hustopečích by měla dvojnásobná vítězka z let 2016 a 2014 Levern Spencer z ostrova sv. Lucie s osobním rekordem 198 cm. Dvakrát zlatá (2013, 2015) byla v Hustopečích i Italka Alessia Trost s osobním rekordem rovné dva metry a galerii zdejších vítězek, které by měly opět závodit v Hustopečích, doplní premiantka z roku 2017 Morgan Lake z Velké Británie (os. r. 197 cm).
Zatím největším lákadlem pro diváky by měl být ale start Bulharky Mirely Demireva, která už také pokořila hranici 200 cm. Tato sedminásobná bulharská šampiónka se může pochlubit stříbrem z OH 2016 v Riu a také stříbrnými medailemi z ME 2016 a 2018. V jednání je také start naší nejlepší současné výškařky Michaely Hrubé.
Ve startovním poli hlavní kategorie mužů nechybí vítěz z roku 2017, populární Polák Sylwester Bednarek (os. r. 233 cm), který v témže roce získal i titul halového mistra Evropy. Bednarek už v roce 2009 šokoval atletický svět ziskem bronzu na MS v Londýně a o tom, že si drží stále skvělou formu, svědčí fakt, že v loňském roce skončil v Hustopečích druhý. Hned za ním byl loni Číňan Wang, který má zájem přijet i letos. I on má os. rekord 233 cm a v tomto roce vyhrál podruhé Asijské hry a byl šestý na halovém MS. Skvělým osobním rekordem 236 cm se může pochlubit Majd Eddin Ghazal ze Sýrie, který by v Hustopečích startoval poprvé. K jeho největším úspěchům patří bronz z MS 2017 a 7 .místo z OH 2016. Z Asijských her má sbírku tří stříbrných a dvou bronzových medailí.
Z první světové desítky by do Hustopečí měl ještě dorazit i Běloruský reprezentant Maxim Nedasekau (os. r. 233 cm), který měl letos hvězdnou sezónu. Tento teprve dvacetiletý mladík překvapil ziskem stříbrné medaile na letošním ME v Berlíně, šestý byl na halovém MS a třetí místo vybojoval na zářijovém Kontinentálním poháru v Ostravě.
Stejně jako loni bude Hustopečské skákání zařazeno do seriálu HJ Grand Prix, který bude po Hustopečích pokračovat na Beskydské laťce v Třinci. „Věřím, že se nám podaří do naší haly přilákat ještě další závodníky z elitní TOP dvacítky světa a oba závody budou patřit k vrcholům halové sezóny u nás i ve světě,“ zve na Hustopečské skákání Agrotec 2019 jeho ředitel Zbyněk Háder.

-had-

36031

 

odebírejte přes RSS