Tisíce lidí vítaly jaro na Slavnostech mandloní a vína

28. 3. 2017 · 3 minuty čtení · 34 fotografí
Téma Kultura

Typické jarní nádherné a slunečné počasí čekalo v sobotu 25. března v Hustopečích na návštěvníky Slavnosti mandloní a vína. Bohatý program připravený na Dukelském náměstí, gurmánské mandlové speciality v restauracích i stáncích, spolu s procházkou „Mandloňovou stezkou na rozhlednu“ lákaly tisíce lidí.
Přes 1500 návštěvníků si koupilo v domě U synků pas, do kterého sbírali za splnění úkolů na pěti stanovištích razítka, za které na ně na v cíli u rozhledny čekala sladká odměna. První stanoviště bylo umístěno v areálu Centra volného času Pavučina, kde bylo nutné za razítko složit malé puzzle
Druhé stanoviště u ranče Valkýra testovalo orientaci návštěvníků v botanice. Ovšem zastavovali se zde i lidé bez pasu, kvůli občerstvení i obdivování místních zvířat. Mohli se vyfotit a mnohdy si i pohladit koně, lamu, kočky, psy i klokany. Na druhé stanoviště jezdil z Dukelského náměstí i povoz tažený koňmi a návštěvníci si tak mohli zkrátit cestu.
Na třetím stanovišti u ovčína Miroslava Vodáka byl připravený samoobslužný Ovčí bar vybavený nápoji, mandlovými koláčky a špekáčky. Každý, kdo měl zájem, si ho mohl opéct. Zásoby se musely několikrát doplňovat a prodalo se téměř 250 špekáčků. „Je to náš první letošní táborák, a na tak krásném místě,“ pochvaloval si jeden z návštěvníků z Olomouce. Na sběratele razítek zde čekala tvořivá zkouška – složení mandloňového květu technikou origami.
Procházka pokračovala směrem ke čtvrtému stanovišti, které bylo téměř před vrcholem. Skauti zde měli pro zájemce nachystanou menší orientační trasu podle buzoly spojenou s hádankami.
Závěr procházky byl přímo u rozhledny v mandloňových sadech. Na posledním stanovišti čekala na poctivé sběratele razítek odměna v podobě panáku hustopečské mandlovice, kalíšku pražených mandlí a děti si odnesly sladkou dobrotu. „Zájem o procházku na rozhlednu a sbírání razítek byl obrovský a na poslední příchozí už pražené mandle a lízátka nezůstaly. Na své si tak přišli ti, kteří mohli ochutnat Hustopečkou mandlovici,“ vysvětlila vedoucí Marketingu a kultury Jana Hrádková.
Ti, kteří vyšli některou z cest do mandloňového sadu, rozhodně nelitovali. Slunečné počasí, mírné stíny mandloní, na kterých se probouzely květy, a výhled do hustopečského okolí za procházku stály. Zelené pole vedle rozhledny vybízelo k posezení a vychutnání okamžiku a ani dlouhá fronta na rozhlednu neodradila mnohé od výšlapu nahoru. 

Na Dukelském náměstí se zpívalo, tančilo a jedlo
Pestrý program se odehrával na Dukelském náměstí již od rána. Vystoupení hudebních těles zpestřily svým vystoupením děti z mateřských školek i sadař Rudolf Poslušný, který povykládal o historii i současnosti mandloňového sadu. Zájemci si mohli koupit stromek mandloně, během dvou hodin se prodalo všech 130 stromků české odrůdy Zora. Jarmark nabízel velikonoční dekorace, pochutiny, mandlové speciality apod. „Na náměstí jsme jako novinku pro návštěvníky připravili tematickou tabuli k focení, aby si odnesli něco na památku. Symboly zde byly samozřejmě hrozen s mandlí,“ dodala Hrádková. Program na náměstí ukončila swingová kapela U Zdi a mnoho návštěvníků se vydalo prozkoumat otevřené sklepy místních vinařů. 

Dům u Synků nabízel víno, informace a inspiraci
Rušno bylo od rána i v renesančním domě U Synků. Do TIC si návštěvníci chodili pro rady, ve sklepních prostorech Stálé vinařské expozice se degustovalo hustopečské Městské víno a na nádvoří byla připravena ochutnávka vína ze čtyř vinařství. V galerii se již od pátku konal Velikonoční muzejní bazar plný velikonočních dekorací s výstavou jarních aranžmá.
„Jsme rádi, že přivítat jaro k nám přijelo mnoho lidí z celé republiky i ze zahraničí a že si nenechali ujít možnost vidět krásy Hustopečí a jejich okolí,“ uzavřela Hrádková. 

Více fotografií -ZDE-.

-ves-

odebírejte přes RSS